خرید از فروشگاه های اینترنتی یا کار سنتی؟

17 بازدید
خرید اینترنتی یا خرید سنتی؟

بسیاری از عوامل در زندگی امروزی وجود دارد که  افراد را به سمت فروشگاه های اینترنتی بکشانند. در عین حال هنوز هم بسیاری از افراد، خرید سنتی را به خریدهای اینترنتی ترجیح می دهند. اما واقعا کدام روش درست است؟

خرید سنتی، تجربه ای که قدمت آن به صدها سال می رسد. در واقع از زمانی که انسان پا بر کره خاکی گذاشت و نیاز به تبادل کالا و خدمات پیدا کرد، خرید و فروش سنتی شکل گرفت.

اما پس از ظهور اینترنت روش دیگری از خرید و فروش به دنیا معرفی شد. خرید و فروش اینترنتی!

 

 مزایای فروشگاه اینترنتی (فروشگاه آنلاین) نسبت به فروشگاه سنتی

تجارت الکترونیکی و تجارت سنتی هر دو گزینه محبوب در بازار هستند. اجازه دهید برخی از تفاوت عمده تجارت الکترونیکی (فروشگاه اینترنتی) و تجارت سنتی (فروشگاه سنتی) را مورد بحث قرار دهیم:

۱- فروش اینترنت کاملاً در حالت دیجیتالی و آنلاین است. که ارتباطات از طریق الکترونیکی کاملاً برقرار است در حالی که تجارت سنتی کاملاً آفلاین و از طریق شخص یا چهره به چهره است.

۲- فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان قابل دستیابی است. و ارتباط بیشتری دارد در حالی که تجارت یا فروشگاه سنتی محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص به ویژه کوچکتر است.

۳- اطلاعات تجارت الکترونیکی مبادله به اشکال مختلف از طریق تبلیغات دیجیتال یا ایمیل و غیره صورت می گیرد در حالی که اطلاعات مبادله در تجارت سنتی از طریق هر روش فیزیکی مبادله اتفاق می افتد.

۴- تجارت الکترونیکی می تواند یک به یک بازاریابی داشته باشد در حالی که تجارت سنتی تنها می تواند یک بازاریابی یک طرفه داشته باشد.

۵- تجارت الکترونیکی می تواند چندین حالت پرداخت مانند پرداخت آنلاین یا کیف پول دیجیتال و یا پول نقد در هنگام تحویل داشته باشد. در حالی که تجارت سنتی می تواند فقط پرداخت نقدی حضوری داشته باشد.

 

 تفاوت های فروشگاه سنتی و فروشگاه اینترنتی

۶- تحویل کالا در تجارت الکترونیکی بسته به در اختیار داشتن لجستیک و چندین محدودیت دیگر بسته به موقعیت مشتری، در همان روز یا هر روز دیگر بسته به موقعیت مشتری است. در حالی که در تجارت سنتی تحویل کالا فوری است.

۷- تجارت الکترونیک خدمات مشتری خوبی را دارد. در اشکال مختلفی از جمله گزینه چت یا تماس مستقیم با مجری مراقبت از مشتری ارائه می دهد در حالی که تجارت سنتی هیچ گونه پشتیبانی مشتری را ارائه نمی دهد.

۸- تجارت الکترونیکی صرف نظر از مارک ها و انواع محصولات بسیاری از محصولات را در دامنه و طیف گسترده ای از محصولات ارائه می دهد. در حالی که تجارت سنتی با محدود بودن فضای موجود، تعداد محدودی از محصولات با فروشنده خاص را دارد.

با گسترش بیش از پیش استفاده مردم از اینترنت و دسترس داشتن گوشی های همراه هوشمند برای همه ی اغشار جامعه، اکنون در نقطه ای هستیم که می توان ادعا کرد تابوی خرید اجناس و محصولات از وب سایت های اینترنتی (فروشگاه آنلاین) در ایران شکسته است.

خرید آنلاین کالا و خدمات به جزئی جدایی‌ناپذیر از سبک زندگی مدرن تبدیل شده است. داشتن گزینه‌ های متنوع برای انتخاب، امکان مقایسه محصولات و برندهای مختلف کالا، آگهی از نظرات خریداران قبلی، امکان خرید در هر ساعت از شبانه‌روز، عدم محدودیت مکانی و امکان استفاده با دستگاه‌های مختلف به خصوص موبایل و… از مزایاییست که مشتری را به خرید آنلاین ترغیب می‎کند.

وب سایت فروشگاهی با دور زدن محدودیت‌های فروشگاه‌های فیزیکی اعم از هزینه‌ های متداول مصرفی مثل هزینه برق و آب و اجاره، محدودیت زمانی، دردسرهای ترافیک برای پرسنل و مشتریان و … شعبه‌ای ۲۴ ساعته از یک فروشگاه است.

فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه سنتی

 

۱- عدم نیاز سایت فروشگاهی به یک پایگاه فیزیکی

وقتی یک فروشگاه آنلاین دارید مشتریان شما دیگر محدود به عابرین یک خیابان یا محله در شهرتان نیستند بلکه دایره مشتریان شما وسعتی به شعاع کشور خواهد داشت.
مشتریان شما از هر قشری، از هر شهر و روستایی، دور یا نزدیک تنها با چند کلیک به فروشگاه شما دسترسی خواهند داشت.

 

۲- با سفارش فروشگاه آنلاین مرزهای زمانی را پشت سر می گذارید

از جمله مزایای بزرگ فروشگاه آنلاین این است که مشتریان شما دیگر محدود به زمان خاصی برای خرید محصولات مورد نظر خود نیستند.

در هر ساعتی از شبانه روز کافیست که اراده کرده  و وارد وب سایت شما شده و این ویترین منظم و دسته بندی شده را مشاهده و زیر و رو کنند.

 

۳- طراحی سایت فروشگاهی شما را بی نیاز از فروشنده و راهنما می‌کند

نیازی به یک فروشنده و پرداخت دستمزد ماهیانه به او ندارید. خب این هم از جمله مزیت های مورد علاقه ی صاحبین هر کسب و کاری است.فروشگاه های آنلاین عموما دارای امکانات و آپشن هایی است. که فروشگاه را از حضور یک فروشنده ی مشاوره دهنده به مشتری بی نیاز می کند.

 

۴- راحتی در مقایسه فروشگاه های اینترنتی نسبت به فروشگاه سنتی

در اینترنت موتورهای جستجویی وجود دارند که در سایت های مختلف کالاهای مورد نظر مشتری را طبق ترجیحات او جستجو و مارک های مختلف را از نظر قیمت و سایر موارد با هم مقایسه می کنند.

 

۵- افزایش قدرت خرید اینترنتی و پیدایش بازارهای جدید برای تولیدکنندگان

ارتباط اینترنتی فرصتی را در اختیار خریداران قرار می‌دهد که بتوانند با طیف گسترده‌ای از تولیدکنندگان در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنند. و از این طریق به تقاضای موردنظر خود از بین پیشنهاد‌های مختلف برسند. و در مقابل فروشندگان قدرت چانه‌زنی بیشتری برای کسب امتیاز و مزایای بیشتر داشته باشند. درصورتی‌که در دنیای حقیقی به علت محدودیت‌های ناشی از فاصله جغرافیایی، مشتریان چنین قدرت انتخابی ندارند.

 

۶- پیدایش مؤسسات اقتصادی نوپا و رقابت سراسری فروشگاه اینترنتی

 در حال حاضر دو نوع بازار خرید و فروش یعنی بازار سنتی  و بازار مجازی به‌موازات یکدیگر عمل می‌کنند و هرکدام دارای قواعد تجارتی خاص خود هستند که گاه دارای خصوصیاتی مشترک و گاه با یکدیگر متفاوت هستند.

 

به طور کلی فروش در فروشگاه های اینترنتی ساده تر از شیوه سنتی است.

فروشگاه اینترنتی وجود کم هزینه و پر بازده بودن، معمولا نیاز به زمان بیشتری دارد.زیرا محتوا باید به طور مستمر تولید، ویرایش و منتشر شود.

به نظرات پاسخ داده شده به دلیل برخی سوء استفاده ها، باید امنیت سایت ها و صفحات تامین شود، اما در روش سنتی این چنین نیست.
پیگیری کردن فعالیت ها در خرید اینترنتی بسیار ساده است. نرم افزارهای بازاریابی ایمیلی می توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می کنند مورد شمارش قرار دهند.

در رابطه با فروش های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده که منجر به خرید شده اند را دنبال کنند. ولی در بازاریابی سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به مراتب سخت تر است.

 

شما می توانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه بفرمایید.

شناخت ۶ نوع چالش برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

عوامل رشد میزان خرید در فروشگاه اینترنتی چیست؟

مراحل ثبت سفارش طراحی سایت چگونه است؟

فروش میلیاردی با طراحی و داشتن فروشگاه اینترنتی

۶ مزیت راه اندازی فروشگاه آنلاین در دوران کرونا

موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد خرید از فروشگاه های اینترنتی یا کار سنتی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان
شماره تماس و بازه زمانی مناسب شما جهت تماس کارشناسان تیم دالین وب را وارد نمایید.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

admin@DalinWeb.com