خرید از فروشگاه های اینترنتی یا کار سنتی؟

93 بازدید
خرید اینترنتی یا خرید سنتی؟

بسیاری از عوامل در زندگی امروزی وجود دارد که  افراد را به سمت فروشگاه های اینترنتی بکشانند. در عین حال هنوز هم بسیاری از افراد، خرید سنتی را به خریدهای اینترنتی ترجیح می دهند. اما واقعا کدام روش درست است؟

خرید سنتی، تجربه ای که قدمت آن به صدها سال می رسد. در واقع از زمانی که انسان پا بر کره خاکی گذاشت و نیاز به تبادل کالا و خدمات پیدا کرد، خرید و فروش سنتی شکل گرفت.

اما پس از ظهور اینترنت روش دیگری از خرید و فروش به دنیا معرفی شد. خرید و فروش اینترنتی!

قدمت خرید به سبک سنتی به سالیان سال می‌رسد از همان لحظه‌ای که احساس نیاز برای تبادل کالا و خدمات و ارتباط گرفتن با یکدگیر به وجود آمد، خرید سنتی نیر گسترده‌تر و به‌روزتر شد.

امروزه روش جدیدتر و جذابتری وارد دنیای خرید و فروش شده که کاملا وابسته به اینترنت و فضای مجازی، بدون ذره‌ای ارتباطات فیزیکی در اجتماع است. در مرحله اول عمده‌ترین مزیت خرید اینترنتی را باید، راحتی و سهولت دادوستد در نظر گرفت، سپس دست به انتخاب و مقایسه دو روش خرید سنتی و اینترنتی کرد.

قطعا هر چیزی که به تازگی وارد یک فرهنگ و اجتماع شود از محبوبیت و توجه خاصی برخوردار می‌شود، اما نتیجه اصلی آن زمانی مشخص می‌شود که مدتی از ورود پرسروصدای آن گذشته، کیفیت، خلاقیت و جذابیت خود را هچنان مانند سابق حفظ کند.

از آنجایی که خرید سنتی و خرید اینترنتی به یکی از داغ‌ترین بحث‌ها تبدیل شده بهتر است مزایا و معایب هر کدام را شناخته و یک دید کلی نسبت به هر کدام پیدا کنید.

 مزایای فروشگاه اینترنتی (فروشگاه آنلاین) نسبت به فروشگاه سنتی

تجارت الکترونیکی و تجارت سنتی هر دو گزینه محبوب در بازار هستند. اجازه دهید برخی از تفاوت عمده تجارت الکترونیکی (فروشگاه اینترنتی) و تجارت سنتی (فروشگاه سنتی) را مورد بحث قرار دهیم:

۱- فروش اینترنت کاملاً در حالت دیجیتالی و آنلاین است. که ارتباطات از طریق الکترونیکی کاملاً برقرار است در حالی که تجارت سنتی کاملاً آفلاین و از طریق شخص یا چهره به چهره است.

۲- فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان قابل دستیابی است. و ارتباط بیشتری دارد در حالی که تجارت یا فروشگاه سنتی محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص به ویژه کوچکتر است.

۳- اطلاعات تجارت الکترونیکی مبادله به اشکال مختلف از طریق تبلیغات دیجیتال یا ایمیل و غیره صورت می گیرد در حالی که اطلاعات مبادله در تجارت سنتی از طریق هر روش فیزیکی مبادله اتفاق می افتد.

۴- تجارت الکترونیکی می تواند یک به یک بازاریابی داشته باشد در حالی که تجارت سنتی تنها می تواند یک بازاریابی یک طرفه داشته باشد.

۵- تجارت الکترونیکی می تواند چندین حالت پرداخت مانند پرداخت آنلاین یا کیف پول دیجیتال و یا پول نقد در هنگام تحویل داشته باشد. در حالی که تجارت سنتی می تواند فقط پرداخت نقدی حضوری داشته باشد.

 

 تفاوت های فروشگاه سنتی و فروشگاه اینترنتی

۶- تحویل کالا در تجارت الکترونیکی بسته به در اختیار داشتن لجستیک و چندین محدودیت دیگر بسته به موقعیت مشتری، در همان روز یا هر روز دیگر بسته به موقعیت مشتری است. در حالی که در تجارت سنتی تحویل کالا فوری است.

۷- تجارت الکترونیک خدمات مشتری خوبی را دارد. در اشکال مختلفی از جمله گزینه چت یا تماس مستقیم با مجری مراقبت از مشتری ارائه می دهد در حالی که تجارت سنتی هیچ گونه پشتیبانی مشتری را ارائه نمی دهد.

۸- تجارت الکترونیکی صرف نظر از مارک ها و انواع محصولات بسیاری از محصولات را در دامنه و طیف گسترده ای از محصولات ارائه می دهد. در حالی که تجارت سنتی با محدود بودن فضای موجود، تعداد محدودی از محصولات با فروشنده خاص را دارد.

با گسترش بیش از پیش استفاده مردم از اینترنت و دسترس داشتن گوشی های همراه هوشمند برای همه ی اغشار جامعه، اکنون در نقطه ای هستیم که می توان ادعا کرد تابوی خرید اجناس و محصولات از وب سایت های اینترنتی (فروشگاه آنلاین) در ایران شکسته است.

خرید آنلاین کالا و خدمات به جزئی جدایی‌ناپذیر از سبک زندگی مدرن تبدیل شده است. داشتن گزینه‌ های متنوع برای انتخاب، امکان مقایسه محصولات و برندهای مختلف کالا، آگهی از نظرات خریداران قبلی، امکان خرید در هر ساعت از شبانه‌روز، عدم محدودیت مکانی و امکان استفاده با دستگاه‌های مختلف به خصوص موبایل و… از مزایاییست که مشتری را به خرید آنلاین ترغیب می‎کند.

وب سایت فروشگاهی با دور زدن محدودیت‌های فروشگاه‌های فیزیکی اعم از هزینه‌ های متداول مصرفی مثل هزینه برق و آب و اجاره، محدودیت زمانی، دردسرهای ترافیک برای پرسنل و مشتریان و … شعبه‌ای ۲۴ ساعته از یک فروشگاه است.

فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه سنتی

 

۱- عدم نیاز سایت فروشگاهی به یک پایگاه فیزیکی

وقتی یک فروشگاه آنلاین دارید مشتریان شما دیگر محدود به عابرین یک خیابان یا محله در شهرتان نیستند بلکه دایره مشتریان شما وسعتی به شعاع کشور خواهد داشت.
مشتریان شما از هر قشری، از هر شهر و روستایی، دور یا نزدیک تنها با چند کلیک به فروشگاه شما دسترسی خواهند داشت.

 

۲- با سفارش فروشگاه آنلاین مرزهای زمانی را پشت سر می گذارید

از جمله مزایای بزرگ فروشگاه آنلاین این است که مشتریان شما دیگر محدود به زمان خاصی برای خرید محصولات مورد نظر خود نیستند.

در هر ساعتی از شبانه روز کافیست که اراده کرده  و وارد وب سایت شما شده و این ویترین منظم و دسته بندی شده را مشاهده و زیر و رو کنند.

از دیگر مزایای خرید آنلاین ، صرفه جویی در زمان است.با خرید آنلاین دیگر نیازی نیست که مشتریان برای انجام خرید در صف منتظر بمانند تا هزینه محصولاتی را که خریده اند، بپردازند. مشتریان می توانند در هر مکانی که قابل اتصال به اینترنت باشد، خرید اینترنتی خود را انجام دهند و دیگر نیازی به هدر دادن وقت برای رسیدن به مکان فیزیکی فروشگاه ها نیست. همچنین وضعیت محصولات خریداری شده مثل وضعیت سفارش، تحویل و در حال ارسال را از طریق فروشگاه اینترنتی پیگیری کنند.

 

۳- طراحی سایت فروشگاهی شما را بی نیاز از فروشنده و راهنما می‌کند

نیازی به یک فروشنده و پرداخت دستمزد ماهیانه به او ندارید. خب این هم از جمله مزیت های مورد علاقه ی صاحبین هر کسب و کاری است.فروشگاه های آنلاین عموما دارای امکانات و آپشن هایی است. که فروشگاه را از حضور یک فروشنده ی مشاوره دهنده به مشتری بی نیاز می کند.

 

۴- راحتی در مقایسه فروشگاه های اینترنتی نسبت به فروشگاه سنتی

در اینترنت موتورهای جستجویی وجود دارند که در سایت های مختلف کالاهای مورد نظر مشتری را طبق ترجیحات او جستجو و مارک های مختلف را از نظر قیمت و سایر موارد با هم مقایسه می کنند.

 

۵- افزایش قدرت خرید اینترنتی و پیدایش بازارهای جدید برای تولیدکنندگان

ارتباط اینترنتی فرصتی را در اختیار خریداران قرار می‌دهد که بتوانند با طیف گسترده‌ای از تولیدکنندگان در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنند. و از این طریق به تقاضای موردنظر خود از بین پیشنهاد‌های مختلف برسند. و در مقابل فروشندگان قدرت چانه‌زنی بیشتری برای کسب امتیاز و مزایای بیشتر داشته باشند. درصورتی‌که در دنیای حقیقی به علت محدودیت‌های ناشی از فاصله جغرافیایی، مشتریان چنین قدرت انتخابی ندارند.

 

۶- پیدایش مؤسسات اقتصادی نوپا و رقابت سراسری فروشگاه اینترنتی

 در حال حاضر دو نوع بازار خرید و فروش یعنی بازار سنتی  و بازار مجازی به‌موازات یکدیگر عمل می‌کنند و هرکدام دارای قواعد تجارتی خاص خود هستند که گاه دارای خصوصیاتی مشترک و گاه با یکدیگر متفاوت هستند.

۷- خرید از فروشگاه های اینترنتی راحت است

راحتی بیشترین فایده آن است. در چه جای دیگری می توان در نیمه شب در حالی که لباس راحتی به تن دارید، خرید نمایید؟ هیچ صفی برای انتظار وجود ندارد و هیچ صندوقداری شما را کنترل نمی کند تا به شما برای خرید کالا کمک کند و شما می توانید در یک دقیقه خرید کنید. خرید آنلاین به ما این فرصت را می دهد که ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز خرید نماییم و همچنین در اثر تجربه خرید «بدون آلودگی» به ما پاداش می دهند.

مکان بهتری برای خرید محصولات اطلاعاتی مانند کتاب های الکترونیکی وجود ندارد، که به محض پرداخت هزینه فوراً در دسترس شما قرار می گیرند. کالاهای قابل دانلود که به صورت آنلاین خریداری می شوند، نیاز به هر گونه ماده فیزیکی را از بین برده که به حفظ محیط زیست کمک می کند.

این روزها که بیشتر افراد جامعه شاغل هستند و کار خستگی زیادی را برای آنها به همراه دارد، به دنبال خریدی هستند که کمتر در راه رفت و آمد برای خرید وسایل و مایحتاج خود باشند بنابراین بهترین گزینه برای این افراد خرید اینترنتی یا همان خرید آنلاین می باشد.

 

خرید از  فروشگاه های اینترنتی  راحت است

 

۸- قیمت های بهتر

همانطور که می دانید، زمانیکه شرکتی به صورت اینترنتی محصول خود را به فروش می رساند می تواند قیمت به صرفه تری را برای محصول خود پیشنهاد دهد چرا که هزینه های مازاد آن شرکت برای راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی به مراتب کمتر می شود و بنابراین می تواند محصول خود را با تخفیف بیشتر و قیمت مناسب تری به فروش برساند.
معاملات ارزان و قیمت های بهتر بصورت آنلاین در دسترس هستند، زیرا محصولات بدون دخالت واسطه ها از طرف تولید کننده یا فروشنده مستقیم به دست شما می رسند. به علاوه، مقایسه قیمت ها و یافتن معامله بهتر آسان تر است. بسیاری از وبسایت های آنلاین کوپن های تخفیف و کاهش قیمت نیز ارائه می دهند. نه تنها قیمت ها بهتر هستند، بلکه می توانید در پرداخت مالیات نیز صرفه جویی کنید؛ زیرا مغازه های آنلاین تنها در صورت داشتن مکان فیزیکی در ایالت شما نیاز به جمع آوری مالیات فروش دارند. در هزینه بنزین و پارکینگ نیز صرفه جویی کرده اید و برای خود پول زیادی نیز پس انداز کرده اید!

خواندن این مقاله  13 مزیت فوق العاده طراحی فروشگاه اینترنتی

۹-  تنوع بیشتر

حق انتخاب ها در خرید آنلاین فوق العاده است. تقریباً می توانید هر مارک یا کالایی را که به دنبال آن هستید، پیدا کنید. شما می توانید آخرین کالاهای بین المللی را بدون هزینه کردن در زمینه بلیط هواپیما بخرید. به جای اینکه محدود به جغرافیای محلی خود باشید، می توانید از خرده فروشان در بخش های دیگر ایالت، کشور یا حتی جهان خرید کنید. انتخاب بسیار بیشتری از رنگ ها و اندازه ها نسبت به آنچه در محله پیدا خواهید کرد، در اختیار شماست.

به علاوه، موجودی انبار آنها بسیار فراوان تر است، بنابراین شما همیشه می توانید اندازه و رنگ دلخواه خود را پیدا کنید. برخی از فروشگاه های آنلاین حتی سفارش ورود کالاهای خارج از موجودی خود را می پذیرند و هنگام رسیدن کالا، آن را برای شما ارسال می کنند.

وقتی خود ما به بازار می رویم بخاطر بعد مسافتی بین فروشگاه ها امکان برای مراجعه به تمام فروشگاه ها کم می شود و زمان زیادی برای خرید به هدر می رود. اما زمانیکه به یک فروشگاه اینترنتی مراجعه می کنیم؛ ما هستیم و یک مانیتور و دنیایی از محصولات متنوع که در این حالت نیازی به صرف زمان زیاد نخواهیم داشت و می توانیم از بین محصولات متنوع، محصول مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در سبد خرید خود قرار دهیم در عین حال نیز می توانیم اطلاعات زیادی را در رابطه با آن محصول بدست آوریم.

۱۰- آسان برای ارسال هدیه

می توان هدیه ها را بسیار آسان تر فرستاد. ارسال هدیه به دوستان و آشنایان ساده تر خواهد بود و اهمیتی ندارد که آنها کجا هستند. تمام بسته بندی و ارسال کالا برای شما انجام می شود. اغلب اوقات، آنها حتی محصول را برای شما کادو پیچ می کنند! اکنون، دیگر نیازی به بهانه آوردن برای عدم ارسال هدیه در مواردی مانند: تولد، عروسی، سالگردها، روز ولنتاین، روز مادر، روز پدر و غیره نیست.

ارسال هدایا به بستگان و آشنایان از این طریق آسان می شود؛ حتی برای انجام یک کار خیر به افراد نیازمندی که می شناسید و تمایل ندارید که آنها از کار خیر شما خبر دار شوند می توانید از طریق خرید اینترنتی، خرید موارد مورد نظر را انجام داده و از فروشگاه اینترنتی درخواست کنید تا آن محصولات را بدست شخص مورد نظر برساند.

۱۱- کنترل بیشتر

در بسیاری از مواقع، هنگامی که ما به خرید معمولی می پردازیم، تمایل داریم مبلغی بیش از آنچه برای آن برنامه ریزی کرده ایم، خرج کنیم، و در پایان به خرید کالاهایی می پردازیم که دقیقا همان چیزی نیست که قصد خرید آنها را داشتیم (اما نمی توانیم چیز بهتری را در فروشگاه پیدا کنیم). به صورت آنلاین، نیازی نیست که اجازه دهید موجودی فروشگاه آنچه را که خریداری می کنید، دیکته کند و دقیقاً آنچه را که می خواهید و نیاز دارید، می خرید.

۱۲- تحویل رایگان

زمانیکه برای خرید از منزل خارج می شویم؛ هزینه حمل و نقل را نیز در کنار خرید اصلی خود می بایست در نظر بگیریم؛ اما فروشگاه های اینترنتی با مزیت هایی که برای مشتریان در نظر می گیرند. نسبت به سقف خرید مشتری ارسال رایگان را نیز برای مشتریان در نظر می گیرند.

۱۳- مقایسه آسان قیمت ها

مقایسه و تحقیق در مورد محصولات و قیمت آنها هنگام خرید به صورت آنلاین بسیار آسان تر است. به عنوان مثال اگر در حال خرید لوازم خانگی هستید، می توانید با استفاده از لینک های بهترین قیمت ها، نظرات مصرف کننده را پیدا کرده و محصولات را برای همه گزینه های موجود در بازار مقایسه کنید. ما می توانیم برای اکثر محصولات و خرده فروشان، تجربه، رتبه بندی و بازنگری را فراهم نماییم.

همه ما در هنگام خرید حضوری تجربه مراجعه به مغازه های مختلف جهت آشنا شدن با قیمت های پیشنهاد شده برای یک محصول مشخص را داشته ایم، اما در دنیای مجازی با تجربه ای دیگر روبرو هستیم آن هم اینکه دیگر نیازی به وقت صرف کردن جهت رفتن به مغازه های مختلف را نداریم و در عوض در یک صفحه اینترنتی می توانیم قیمت کالاهای مشابه را مقایسه کرده و بهترین آن را برای خود انتخاب کرده و در سبد کالایی خود قرار دهیم.

۱۴- بدون مشکل شلوغی و ازدحام جمعیت

اگر شما هم مثل من باشید، هنگام خرید از جمعیت متنفر هستید. به خصوص در طول تعطیلات، فستیوال ها، یا در آخر هفته ها، شلوغی جمعیت باعث یک سردرد شدید می شود. همچنین فشار وارده از بین انبوه جمعیت خریداران، باعث می شود که گاهی اوقات عجولانه یا شتاب زده عمل کنیم. لازم نیست برای جای پارکینگ بجنگید. خرید آنلاین از همه این مشکلات جلوگیری خواهد کرد.

۱۵- آگاه شدن از تخفیفات فصلی و دوره ای از طریق notificationها

با خرید حضوری شما فقط در مدت زمانی که جهت خرید محصولات خود در نظر گرفته اید قادر هستید تا تخفیفات را به صورت حضوری بر روی ویترین مغازه ها مشاهده کنید، اما زمانیکه خرید اینترنتی صورت می گیرد،

شما با عضویت در خبرنامه فروشگاه اینترنتی مرتبط یا با ارسال شماره موبایل خود به فروشگاه اینترنتی به صورت روزانه قادر خواهید بود تا تخفیف های آن را مشاهده کنید و نسبت به انتخاب کالای مورد نظر دست بازتری دارید.

۱۶- هیچ فشاری در کار نیست

تا حالا برای شما هم پیش آمده که به قصد خرید یک محصول مشخص از منزل خود خارج می شوید ولی با تعداد بالایی کالا به منزل بر می گردید؟ بله برای همه ما پیش آمده. به طور مثال شما قصد خرید یک لباس تونیک طوسی رنگ را دارید اما وقتی به چند مغازه پیراهن فروشی مراجعه می کنید، از چند لباس دیگر هم خوشتان می آید و تمایل به خرید پیدا کرده و آنها را می خرید اینگونه است که پس از برگشت به منزل با خود زمزمه می کنید که، چقدر پول خرج کردم و لباس هایی را هم خریدم که نیاز به خرید آنها را نداشتم.

بیشتر اوقات که ما در حال خرید هستیم، به خرید چیزهایی می پردازیم که واقعاً نیازی به آنها نداریم، همه اینها به این دلیل است که مغازه داران به ما فشار می آورند یا از مهارت فروش خود برای وادار کردن ما برای انجام این خریدها استفاده می کنند.

۱۷- دسترسی به فهرست موجودی استفاده شده یا آسیب دیده

شما می توانید کالاهای استفاده شده یا آسیب دیده را با قیمت کمتر خریداری نمایید. بازار موجود در اینترنت به ما این امکان را می دهد تا به لیست موارد قدیمی یا آسیب دیده با قیمت بسیار پایین تر دسترسی پیدا کنیم. همچنین اگر بخواهیم لوازم عتیقه بخریم، مکان بهتری برای یافتن موارد عالی وجود ندارد.

۱۸- حریم خصوصی برای خریدهای محتاطانه

خریدهای محتاطانه، آسان تر صورت می گیرد. خرید بعضی از چیزها بهتر است در حریم خصوصی خانه شما صورت گیرد. فروشگاه های آنلاین برای خریدهای احتیاطی در مواردی مانند: اسباب بازی های بزرگسالان، لباس زیر زنانه  و غیره بهترین گزینه هستند. این امر به من این امکان را می دهد که بدون شرم و هرگونه پارانویا از افرادی که در حال تماشا یا قضاوت من هستند، زیرپوش و لباس زیر زنانه خریداری کنم.

 

حریم خصوصی برای خریدهای محتاطانه

 

۱۹- نظرات دیگر مصرف کنندگان مقایسه کردن

فروشگاه های اینترنتی، گستره وسیعی از تنوع و قیمت گذاری ها را ارائه می دهند تا بتواند مشتریان با گستره سلیقه و نیازمندی های متفاوت و بیشتری را جذب کنند.

افراد می توانند قبل از خرید، گزینه هایی که مدنظرشان هست را بصورت اینترنتی با هم مقایسه کنند.

ممکن است افراد محصولی را در بازار مد نظر داشته باشند که بخواهند بخرید اما از این در شبهه هستند که آیا دیگر مصرف کنندگان از آن راضی بوده اند یا خیر؟! در اینجا تنها امید آنها به خانواده و دوستانشان می تواند باشد که آنها از آن محصول خریداری کرده باشند و توضیحاتی در مورد آن بدهند در غیر اینصورت کس دیگری نیست که افراد را  راهنمایی کند به جزء فروشنده محصول که در آن صورت هم هیچ ماست فروشی نمی گوید که ماست من ترش است.

افراد می توانند  به راحتی با خواندن نظارت کاربرانی که آن محصول را دریافت کرده اند می توانند از کیفیت محصول با خبر بشوند. برخی از فروشگاه های اینترنتی، قابلیت امکان مقایسه بین محصولات مختلف و مشاهده نظرات کاربران درباره محصولات خریداری شده را ارائه می دهند تا مشتریان برای انجام خرید خود، تصمیمات بهتری بتوانند بگیرند.

خواندن این مقاله  اهمیت انجمن یا فروم در بهبود کسب و کار اینترنتی

۲۰- دسترسی همیشگی

از دیگر فواید و مزایای خرید آنلاین ، دسترسی همیشگی به این فروشگاه های اینترنتی می باشد. هر فروشگاه اینترنتی، در ۳۶۵ روز سال، ۷ روز هفته، ۲۴ ساعت شبانه روز باز است و آماده خدمت رسانی به مشتریان می باشد. بنابراین مشتریان می توانند هر زمانی که بخواهند، خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

۲۱- ضمانت بازگشت محصول

اغلب فروشگاه های اینترنتی ضمانت بازگشت چند روزه دارند که افراد به راحتی می توانند محصول را خریداری کنند و اگر از محصول ناراضی بودند ظرف همان مدت می توانند محصولخریداری شده  را برگشت دهند و مبلغ کامل پرداختی خود را دریافت کنند.

۲۲- صرفه جویی در سوخت

از دیگر فواید خرید آنلاین ، صرفه جویی در سوخت می باشد. افراد دیگر برای خرید نیاز به وسایل نقلیه ندارند در نتیجه هزینه ای برای سوخت پرداخت نخواهند کرد.

۲۳- صرفه جویی در انرژی

گاها خرید نیاز به زمان زیادی دارد و به همین دلیل ممکن است خسته کننده باشد. بدتر از این زمانی است که محصول مورد نظر در بازار وجود نداشته باشد. خرید آنلاین و فروشگاه اینترنتی ، این مشکل را نیز برطرف کرده است. در خرید آنلاین لازم نیست فرد انرژی خود را هنگام خرید صرف کند.

۲۴- صرفه جویی در هزینه

مدیران کسب و کار برای جذب مشتریان بیشتر به فروشگاه اینترنتی خود، کمپین و جشنواره های مختلفی را برگزار می کنند و تخفیف های چشم گیری ارایه می دهند. گاهی اوقات برخی از محصولات از نظر تعداد باقی مانده و هزینه نگهداری برای کسب و کار، دردسرساز می شوند لذا مدیران کسب و کار برای خرید بیشتر محصولات دردسرساز تخفیف می دهند تا مشتریان برای خرید این نوع محصولات ترغیب شوند. یکی از امتیازات برتر فروشگاه های اینترنتی و خرید آنلاین، آسانی خرید می باشد.

۲۵- مهم نبودن موقعیت مکانی

در خرید آنلاین موقعیت مکانی فروشنده و خریدار اهمیتی ندارد ، چون  که خریدار در هر جای کشور هم که باشد فروشنده می تواند محصول را برایش بفرستد و همچنین اگر خواست از خدمات بازگشت محصول و گارانتی آن استفاده کند به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.

نکاتی برای خرید آنلاین

حتما قبل از خرید محصول را از چندین فروشگاه مختلف بازدید کنید و نظرات کاربران و قیمت محصول را چک کنید تا از کیفیت آن با خبر شوید.

محصولی را بخرید که عکس اینترنتی برای محصول نگذاشته باشد، عکس اینترنتی همان عکسی است که ویرایش شده یا تغییراتی بر روی آن به وجود آمده است که معمولا بیبشتر فروشگاه ها این تغییرات را بر روی عکس ها انجام می دهند و اگر فروشگاهی پیدا نکردید مطابق با چیزی که گفته شد سعی کنید که به خوبی عکس ها را بررسی کنید.

از فروشگاهی خرید آنلاین کنید که  امکان بازگشت محصول را داشته باشد تا اگر درصدی هم امکان این وجود داشت که از محصول رضایت نداشته باشید بتوانید آن را برگشت بزنید. بهتر است از فروشگاهی خرید آنلاین کنید که آن فروشگاه در شهر شما باشد، چون در این صورت محصول سریع تر به شما خواهد رسید.

همچنین از فروشگاه هایی خرید کنید که نماد الکترونیکی دارد.با به دست آوردن اعتماد سعی کنید اغلب خرید های خود را به صورت واریز الکترونیکی پول انجام بدهید چرا که با پرداخت آنلاین بیشتر فروشگاه ها به شما درصدی تخفیف خواهند داد و در برخی از فروشگاه ها نیز هزینه ی پستی با پرداخت آنلاین از دوش شما برداشته خواهد شد.

کمی قبل در مورد مواردی که در بهتر شدن خرید های آنلاین نقش ایفا می کردند را شرح دادیم، اما در این بخش می خواهیم از نکات اصلی و کلیدی معاملات آنلاین صحبت کنیم که رعایت آن ها از واجبات یک خرید آنلاین محسوب می شوند. در تمام مراحل زندگی ما افراد سود جو که به کلاهبرداری از اشخاص دیگر می پردازند یافت می شوند و لذت معاملات را از بین می برند، اما اگر از چگونگی شناسایی این پروژه ها آگاه باشید دیگر ترسی از خرید و فروش ندارید.

۱- همیشه جزئیات محصول را بررسی کنید

اولین نکته در مورد خرید اینترنتی توجه به جزئیات محصول است. نخواندن توضیحات محصول یک اشتباه فاحش است. مشکلی که امروزه اکثر مصرف‌کنندگان آنلاین دارند این است که آنها تصمیم خود برای خرید را صرفا بر اساس تصویر نمایش داده شده از محصول می‌گیرند. آنها برای خواندن جزییات محصول و بررسی آن وقتی نمی‌گذارند. برای جلوگیری از احساس بد پشیمانی بعد از خرید، همیشه قبل از اضافه کردن محصول در سبد خرید، اطلاعات آن و راهنمای خرید کالا را بررسی کنید. فریب تصاویر ویرایش شده و فتوشاپی را نخورید که ممکن است ظاهر واقعی محصول مورد نظر با عکس‌ها تفاوت داشته باشد.

 

۲- از یک سایت معروف یا حداقل نام آشنا خرید کنید

یکی از مشکلات خرید اینترنتی، امنیت پرداخت اینترنتی است. احتیاط، مبنای اولیه قوانین خرید اینترنتی و از مهمترین نکات خرید آنلاین است. در پاسخ به این سوال که چگونه یک خرید اینترنتی ایمن داشته باشیم، باید گفت که اگر می‌توانید همیشه از سایت‌هایی که مدت زیادی است که آنها را می‌شناسید و اعتماد دارید، خرید خود را انجام دهید. URL سایت مورد نظر را در نوار آدرس مرورگر دوباره بررسی کنید.

آیا غلط املایی می‌بینید؟ آیا عکس و لوگوی سایت کیفیت پایینی دارد؟ اطلاعات شخصی زیادی از شما می‌پرسند؟ به حس ششم خود اعتماد کنید و سایت را ترک کنید. ممکن است موتورهای جستجو دستکاری شده باشند و شما را به سایت‌های جعلی و مخرب سوق داده باشند.

 

۳- از یک ایمیل اختصاصی برای خرید‌های اینترنتی خود استفاده کنید

یکی از نکات مهم در مورد خرید اینترنتی که باید در نظر داشت این است که اگر مرتباً بصورت اینترنتی خرید می‌کنید، وقت آن رسیده است که یک ایمیل اختصاصی برای خریدهای آنلاین خود داشته باشید. می‌توانید ایمیل‌های جعلی و مخرب را از ایمیل خود فیلتر کنید. هرزنامه‌هایی که به عنوان تبلیغات فروش به ایمیل شما ارسال می‌شوند، به جای صندوق ورودی شخصی به حساب خرید شما هدایت می‌شوند.

 

از یک ایمیل اختصاصی برای خرید‌های اینترنتی خود استفاده کنید

۴- نقد و بررسی محصولات را بخوانید

یکی دیگر از قوانین خرید اینترنتی، خواندن نقد و بررسی محصولات است. راهنماهای خرید و بررسی محصولات به شما کمک می‌کند تا از جزییات محصولی که قصد خرید آن را دارید مطلع شوید. نقد و بررسی کاربرانی که از محصول مورد نظر استفاده کردند، می‌تواند دیدگاه جامع و واقع‌بینانه‌ای از محصول به شما بدهد. این موارد براساس تجارب واقعی مشتری ایجاد شده و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا مایل به خرید محصول هستید یا خیر.

 

۵- حقوق خود را به عنوان مشتری بشناسید

هر فروشگاه آنلاین سیاست‌های مخصوص به خود را در رابطه با روند خرید اجناس دارد. آنها ممکن است سیاست‌های سختگیرانه‌ای برای پس گرفتن کالا داشته باشند. برخی از فروشگاه‌ها پس از باز شدن بسته‌ ارسالی، پس گرفتن کالاهایی مانند وسایل الکترونیکی و کالاهای شخصی را ممنوع می‌کنند. به عنوان مشتری، این حق شماست که از سیاست‌های بازپرداخت و برگشت اجناس فروشگاه آنلاین مورد نظر خود، در صورت انصراف از خرید اینترنتی مطلع شوید.

 

۶- از اپلیکیشن فروشگاهی تلفن همراه استفاده کنید

خرید آنلاین توسط اپلیکیشن‌های تلفن همراه آسان‌تر انجام می‌شود. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی، امکان خرید از طریق اپلیکیشن‌ فروشگاهی خود را نیز فراهم می‌کنند. خرید کردن از این طریق، امنیت پرداخت اینترنتی شما را تضمین می‌کند؛ زیرا به سایت‌های دیگر هدایت نخواهید شد. ضمن اینکه، بعضی از سایت‌ها هنگام استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه برای خرید، کد تخفیفی را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. شما می‌توانید با این کار در هزینه خود صرفه جویی کنید.

از اپلیکیشن فروشگاهی  تلفن همراه استفاده کنید

 

۷- قیمت محصولات مشابه را در فروشگاه های دیگر مقایسه کنید

مقایسه قیمت محصولات به این معنی است که هدف شما خرید بهترین محصول با بهترین قیمت است. در حالی که برخی از مصرف‌کنندگان با کمال میل پول خود را صرف خرید کالاهای تخفیف خورده و قیمت پایین می‌کنند، برخی دیگر نسبت به این معاملات و تخفیف‌ها احتیاط می‌کنند. به عقیده آنها این قیمت‌ها و تخفیف‌ها واقعی و منطقی به نظر نمی‌رسند. به هر حال آیا قیمت پایین به معنای کیفیت پایین نیز نیست؟ بهترین راه برای فهمیدن این موضوع، بررسی دقیق قیمت و کیفیت محصول است.

 

۸- از یک رمز عبور قوی استفاده کنید

امنیت در خرید آنلاین یکی از توصیه های مهم برای امنیت خرید اینترنتی است. گذرواژه قوی مانند قفل ایمنی است که افراد سایبری را از حساب‌هایی که اطلاعات خصوصی خود را در آنها ذخیره می‌کنید، دور می‌کند. در اینجا چند راهنمای کوتاه در مورد نحوه انتخاب رمز عبور خوب آورده شده است:

از مجموعه‌ای پیچیده از اعداد، حروف و نمادهای کوچک و بزرگ استفاده کنید. یا یک عبارت عبور طولانی را در نظر بگیرید که می‌توانید به خاطر بسپارید و بعید است دیگران حدس بزنند.
از کلمات فرهنگ لغت و اطلاعات شخصی که یک دزد می‌تواند به راحتی پیدا کند یا حدس بزند مانند تاریخ تولد فرزندتان، نام سگ یا تیم ورزشی مورد علاقه خود، خودداری کنید.

خواندن این مقاله  اهمیت استفاده مناسب از رنگ طراحی سایت

۹- اطمینان حاصل کنید که سایت امن است

اگر قصد خرید در سایت‌های دیگری غیر از سایت‌های معمول که همیشه از آنها خرید می‌کنید را دارید، مطمئن شوید که سایت از رمزنگاری استفاده می‌کند و گواهی SSL (لایه سوکت‌های امن) را بررسی کنید. آیا در همه جای صفحه یا نوار آدرس مرورگر نماد قفل می‌بینید؟ خوب این یعنی سایت رمزنگاری شده است. نشانه دیگری که باید به آن توجه کنید این است که آدرس وب به جای http: // معمول با https: // شروع می‌شود. سایر وبسایت‌ها همچنین دارای مهر و موم امنیتی هستند، مانند نشان اعتماد McAfee SECURE که می‌تواند امنیت وبسایت و همچنین امنیت پرداخت اینترنتی شما را تضمین کند.

آدرس دامنه سایت فروشگاهی می تواند بسیار کارآمد باشد و از طریق آن اعتبار و امنیت سایت را شناسایی کرد. سایت هایی که آدرس شان با https شروع نمی شود به احتمال ۹۰ درصد کلاهبرداری هستند و یا از امنیت پایینی برخوردار هستند. معمولا سایت های اینترنتی که از این دامنه برخوردار نیستند اطلاعات کارت شما را هک کرده و دارایی تان را به سرقت می برند. پس حتما توجه داشته باشید وب سایتی که قصد خرید از آن را دارید حتما از آدرس https استفاده کرده باشد. اگر به کسب دانش در مورد تفاوت https با آدرس های دیگر علاقه مند هستید، به مقاله تفاوت http و https چیست؟ مراجعه نمایید.

همچنین درگاه هایی که از نماد شاپرک برخوردار هستند درگاه های پرداخت امنی برای وارد کردن اطلاعات کارت های بانکی می باشند.

 

۱۰- به جای کلیک کردن روی لینک ها، URL را تایپ کنید

خرید آنلاین ممکن است راحت باشد، اما اجازه ندهید شما را تنبل کند. به جای کلیک کردن روی لینک‌ها، URL وبسایت را در نوار آدرس تایپ کنید. به این ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که از وبسایت جعلی یا مخربی بازدید نمی‌کنید. کمی تلاش و رعایت نکات امنیتی در خرید اینترنتی، می‌تواند شما را از شر مجرمان اینترنتی نجات دهد. اطمینان حاصل کنید که در پشت سایت مورد نظر یک شرکت واقعی قرار دارد. به دنبال آدرس واقعی و شماره تماس باشید تا بدانید در صورت خراب شدن شرایط، با چه شماره‌ای تماس بگیرید. سایت‌های معتبر دارای سیاست‌هایی برای عودت پول و همچنین بیانیه‌هایی راجع به حریم خصوصی هستند؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید سایتی را که وارد آن می‌شوید، چنین اطلاعات اصلی و مهمی را داشته باشد.

۱۱-  اطمینان حاصل کنید که محصول مورد نظر دارای گارانتی تعویض است

یکی دیگر از قوانین خرید اینترنتی، توجه به گارانتی تعویض است. گاهی اوقات محصول مورد نظر ممکن است قبل از رسیدن به دست شما، معیوب باشد و قابل استفاده نباشد. در صورت داشتن گارانتی تعویض، می‌توانید با پشتیبانی سایت مورد نظر تماس حاصل فرمایید و هماهنگی‌های لازم را ایجاد کنید تا کالای معیوب شما را تعویض کنند.

گارانتی یکی از ویژگی های مناسب برای مطمئن شدن از کیفیت محصول است که طبق آن اگر محصول مورد نظر از کیفیت و کارکرد ذکر شده برخوردار نباشد فروشنده موظف است کالا را پس گرفته و کالای با کیفیت تری به مشتری خود ارائه بدهد. اما نکته حائز اهمیت این است که بررسی جزئیات گارانتی نیز جزو نکاتی است که باید در خرید اینترنتی مورد توجه قرار گیرد.

برای مثال برخی از فروشندگان کلاهبردار بسیاری از مشکلات محصول را در خدمات گارانتی ذکر نمی کنند و فقط بعضی از موارد سطحی را پوشش می دهند که در صورت لزوم هیچ مسئولیتی در برابر کالای خراب نداشته باشند.

۱۲- از فاکتور های خرید اسکرین شات بگیرید

در خرید آنلاین همیشه فاکتور خرید محصول را تا زمان رسیدن آن و رضایت از محصول نگه دارید تا در صورت بروز هر مشکلی شناسه خرید را به فروشنده نشان دهید. موارد زیادی در خرید های آنلاین پیش آمده است که محصول اشتباه ارسال شده، به همین دلیل تا زمانی که محصول را در دستانتان لمس نکرده و از درست بودن آن اطمینان حاصل نکرده اید اسکرین شات فاکتور خود را پاک نکنید.

۱۳- ارسال عکس از مشخصات کارت بانکی ممنوع

ارسال عکس از مشخصات کارت بانکی ممنوعبه هیچ عنوان عکس کارت های اعتباری خود را برای فروشندگان ارسال نکنید، زیرا ممکن است فروشنده از طریق برداشت اطلاعات شخصی ( مثلا شماره حساب) شما حساب بانکی تان را هک کند. حتی رمز دوم یا رمز های یکبار مصرفی که از سوی بانک تان برای شما ارسال می شود را در اختیار آنلاین شاپ ها قرار ندهید چون فرصتی برای هک کارت تان فراهم می شود. در نتیجه رمز دوم خود را فقط در درگاه های پرداخت سایت وارد کنید که کمی قبل روش های مطمئن شدن از امنیت آن ها را نام بردیم.

 

 

۱۴- از رمز یکبار مصرف استفاده کنید

حتی اگر رمز دوم کارت شما هنوز فعال است از رمز های یکبار مصرف بانک ها استفاده کنید، زیرا بانک ها به دلیل افزایش روز افزون درگاه های تقلبی رمز های یکبار مصرف را به افراد جامعه ارائه داده اند. توسط این رمز ها حتی اگر در معرض یک درگاه کلاهبرداری قرار بگیرید از به دام افتادن آن ها جلوگیری می شود. به همین ترتیب استفاده از رمز یکبار مصرف یا به اصطلاح رمز پویا، از موارد کاربردی است که نقشه افراد سودجو برای کلاهبرداری از شما را نقشه بر آب می کند.

۱۵- امنیت شبکه Wi-Fi

یکی دیگر از نکات مهم در مورد امنیت خرید اینترنتی این است که از Wi-Fi عمومی در کافی شاپ‌ها، مراکز خرید و مکان‌های دیگر برای خرید آنلاین، استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی یا هر چیز دیگری که نیاز به ارسال اطلاعات شخصی دارید، استفاده نکنید. به دلیل این‌ که Wi-Fi عمومی اغلب ناامن است و کلاهبرداران می‌توانند به هر اطلاعاتی که در هنگام اتصال به این شبکه‌ها ارسال می‌کنید، دسترسی داشته باشند.

۱۶- پرداخت درب منزل را در نظر بگیرید

وب سایت هایی که از مرجوعیت کالا در صورت راضی نبودن مشتری برخوردار هستند نسبت به آنلاین شاپ های دیگر مطمئن تر بوده و گزینه بهتری برای خرید محسوب می شوند. در صورت برخورداری از این امکان، شما می توانید هنگامی که محصول را تحویل می گیرید آن را چک کرده و در صورت خرابی یا کالای اشتباه ارسال شده، محصول را مجددا بازگردانید.

البته وب سایت هایی وجود دارند که از روش پیش پرداخت استفاده می کنند تا حسن نیت خود را به مشتری نشان دهند، این وب سایت ها نیز گزینه خوبی برای خرید آنلاین می باشند.

۱۷- از فروشگاه های محبوب و معتبر خرید کنید

فروشگاه های آنلاینی که نام شان آوازه شهر است نیاز به حساسیت کمتری دارند. وب سایت های معتبر که طراحی آن ها بسیار دقیق بوده و از محتواهای عالی برخوردار است نسبت به دیگر آنلاین شاپ ها الویت خرید داشته و می توانید با خیال راحت تری به دریافت محصول بپردازید.

نکته: با این حال باز هم پیشنهاد می شود عکس از کارت یا اطلاعات حساب تان برای وب سایت های معروف و ثابت شده نیز نفرستید.

به طور کلی فروش در فروشگاه های اینترنتی ساده تر از شیوه سنتی است.

فروشگاه اینترنتی وجود کم هزینه و پر بازده بودن، معمولا نیاز به زمان بیشتری دارد.زیرا محتوا باید به طور مستمر تولید، ویرایش و منتشر شود.

به نظرات پاسخ داده شده به دلیل برخی سوء استفاده ها، باید امنیت سایت ها و صفحات تامین شود، اما در روش سنتی این چنین نیست.
پیگیری کردن فعالیت ها در خرید اینترنتی بسیار ساده است. نرم افزارهای بازاریابی ایمیلی می توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می کنند مورد شمارش قرار دهند.

این روز ها خرید اینترنتی تبدیل به یکی از رایج ترین روش های خرید شده است که بسیار آسان و بدون دردسر نیاز مردم را رفع می کند. اما همانقدر که کسب و کار های آنلاین مورد قبول مشتریان واقع شده اند، کلاهبرداری از سوی افراد شیاد نیز بسیار زیاد شده است. به همین دلیل راه اندازی کسب و کار با طراحی وب سایت فروشگاهی معتبر برای صاحبان کسب و کار و رعایت برخی موارد که در این مقاله ذکر شد برای مشتریان، کمک می کنند تا فروش آنلاین توسعه یابد.

در رابطه با فروش های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده که منجر به خرید شده اند را دنبال کنند. ولی در بازاریابی سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به مراتب سخت تر است.

 

شما می توانید مقالات دیگر ما را نیز مطالعه بفرمایید.

شناخت ۶ نوع چالش برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

عوامل رشد میزان خرید در فروشگاه اینترنتی چیست؟

مراحل ثبت سفارش طراحی سایت چگونه است؟

فروش میلیاردی با طراحی و داشتن فروشگاه اینترنتی

۶ مزیت راه اندازی فروشگاه آنلاین در دوران کرونا

موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد خرید از فروشگاه های اینترنتی یا کار سنتی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + هفده =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان و ثبت سفارشات
جهت تماس کارشناسان دالین وب، شماره تماس و بازه زمانی مناسب خود را وارد کنید.

...The Future is Yours