چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

322 بازدید
چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

انتخاب دامنه مناسب، راز موفقیت کسب و کار اینترنتی آپارات و دیجی کالا

 

انتخاب دامنه برای کسب و کار اینترنتی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای شروع فعالیت خود در زمینه وب است. فردی را در نظر بگیرید که بخاطر انتخاب اشتباه و سهل‌انگارانه نام دامنه، پس از چندین سال مجبور به بازگشت به نقطه اول شد؛ تنها به علت اینکه نام دامنه خود را نتوانست به برند تبدیل کند.

آیا شخصی را در زمینه کاری خود می‌شناسید که نام دیجی کالا و آپارات و موضوع سایت آن‌ها را نداند؟

در این مقاله شما یاد خواهید گرفت که چطور به شکل اصولی، نام دامنه خود را انتخاب نمایید تا در آینده متحمل ضرر و زیان‌های ناشی از آن نشوید. با ما همراه باشید.

 

 

 

نام دامنه سایت چیست ؟

دامنه، آدرس یکتای وب‌سایت می‌باشد که افراد در بازدید از وب‌سایت شما مشاهده می‌کنند.” به زبان ساده، اگر وب‌سایت شما خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.” درواقع هر دامنه آدرسی است که در اجاره اشخاص برای مدت یک سال یا پنج سال قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر دامنه نام کسب و کار شما است.

برای مثال شما دامنه زیر را برای مدت معلومی اجاره می‌کنید در این هنگام شرکت ارائه‌ دهنده دامنه به شما یک آدرس آی پی ارائه می‌دهد که شما به ‌صورت مستقیم با آدرس آی پی در تماس نیستید. کلمه DNS وظیفه ‌اش این است که آدرس آی پی شما را به نام دامنه تبدیل کند و در اختیار روترها قرار می‌دهد. (روترها همان آدرس یاب ها هستند)

https://www.dalinweb.com.

DNS

IP:192.168.1.1

 

توضیح در مورد انتخاب دامنه:

http: به این معناست که این وب‌سایت (آدرس آی پی) بر روی بسترهای از نوع پروتکل فرامتنی است.

FTP: این پروتکل این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید بر روی وبسایت، فایل بارگذاری کنید؛ یعنی سیستمی که بر مبنای آپلود می‌باشد.

حرف S به چه معناست (https)؟ حرف انگلیسی S حرف اول کلمه Security به معنای امنیت می‌باشد. این حرف این مفهوم را می‌رساند که تبادل اطلاعات در این وب‌سایت امن است؛ یعنی شخص ثالثی نمی‌تواند این بین قرار بگیرد یا دسترسی بدون اجازه داشته باشد. اما این چه فایده ای دارد؟

برای مثال، زمانی که شما فرمی را در سایت تکمیل می‌کنید و اطلاعات شخصی خود را در آن درج می‌کنید و دکمه ارسال و یا ثبت می‌زنید در اینجا این حرف وارد کار می‌شود و به‌ صورت امن اطلاعات شما را به سایت منتقل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که شخص دیگری این اطلاعات را مشاهده کند. این موضوع به‌خصوص در بخش فروشگاه اینترنتی بسیار حائز اهمیت است.

نقطه بعد از دامنه به چه معنی است؟ شاید بگویید که تابه‌حال همچنین نقطه‌ای را در آدرس‌ها مشاهده نکرده‌اید. ولی این نقطه به این معنی است که به آدرس یاب ها این پیغام را می‌دهد که این آدرس را برای کاربر و یا مخاطب جستجو کنید.

چرا وقتی آدرسی در مرورگر وارد می‌کنید در بار اول با کندی سایت ظاهر می‌شوید؟

دلیل این امر برمی‌گردد به فرآیندی که router ها (مسیر یاب) ها باید طی کنند تا سایت را به شما نشان دهند. برای مثال در همین آدرسی که در بالا درج شده است. روتر ابتدا باید در پسوندهای com به دنبال دامنه dalinweb بگردد و لازم است که این کار را از طریق زیر دامنه www انجام دهد. در اینجا مفهومی به نام cache یا حافظه پنهان مطرح می‌شود.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

توضیحی دقیق‌تر در مورد ساختار دامنه سایت

اینترنت شبکه‌ای عظیم از رایانه‌ها است که از طریق شبکه جهانی کابل‌ها به یکدیگر متصل هستند. هر رایانه‌ای در این شبکه می‌تواند با رایانه‌های دیگر ارتباط برقرار کند.

برای شناسایی  و پیدا کردن هر کدام از رایانه ها، به هر رایانه یک آدرس IP اختصاص داده می‌شود. این یک سری اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت مشخص می‌کند. یک آدرس IP معمولی مانند این است:

۶۶.۲۴۹.۶۶.۱

در حال حاضر به خاطر داشتن یک آدرس IP مانند این بسیار دشوار است. تصور کنید اگر مجبور بودید از چنین شماره‌هایی برای بازدید از وب‌سایت‌های مورد علاقه خود استفاده کنید، کار چقدر دشوار بود.

نام دامنه برای حل این مشکل اختراع شد. اگر می‌خواهید به یک وب‌سایت مراجعه کنید، دیگر نیازی به وارد کردن تعداد زیادی شماره‌های طولانی نیست. در عوض می‌توانید با به خاطر سپردن نام دامنه و تایپ آن در نوار آدرس مرورگر خود، از آن وبسایت بازدید کنید.

به‌عنوان‌مثال : aparat.com

 

نام دامنه چگونه عمل میکند؟

برای درک چگونگی عملکرد نام دامنه‌ها، نگاهی خواهیم انداخت به هنگام ورود به آن در مرورگر شما.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

وقتی نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید، ابتدا درخواستی را به شبکه جهانی سرورهایی که سیستم Domain Name System (DNS) را تشکیل می‌دهند، ارسال می‌کند. سپس این سرورها ، سرورهای نام مرتبط با دامنه را جستجو می‌کنند و درخواست را به آن سرورهای نام ارسال می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، اگر وب‌سایت شما در Bluehost میزبان شده باشد ، اطلاعات سرور نام آن به این صورت خواهد بود:

ns1.bluehost.com

ns2.bluehost.com

این سرورها، نام رایانه‌ای هستند که توسط شرکت میزبان شما اداره می‌شوند. شرکت میزبان شما درخواست شما را به رایانه‌ای که وب‌سایت شما در آن قرار دارد ارسال می‌کند.

این رایانه وب سرور نامیده می‌شود. این نرم‌افزار ویژه نصب شده دارد (Apache، Nginx دو نرم‌افزار محبوب وب سرور هستند). وب سرور اکنون صفحه وب و تکه‌های اطلاعات مرتبط با آن را دریافت می‌کند. سرانجام  این داده‌ها دوباره به مرورگر ارسال می‌شود.

 

تفاوت نام دامنه با وبسایت و هاستینگ چیست؟

یک وب‌سایت از پرونده‌هایی مانند صفحات HTML ، نرم‌افزار سازنده وب‌سایت ، تصاویر و موارد دیگر ساخته شده است.

اگر نام دامنه آدرس وب‌سایت شماست ، میزبان وب خانه‌ای است که وب‌سایت شما در آن زندگی می‌کند.

میزبان ، رایانه واقعی است که پرونده‌های وب‌سایت شما در آن ذخیره می‌شود. چنین رایانه‌هایی سرور نامیده می‌شوند و توسط شرکت‌های میزبان به‌عنوان خدمات ارائه می‌شوند. برای ایجاد وب‌سایت خود، شما هم به نام دامنه و هم برای میزبانی وب نیاز دارید.

بااین‌حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که آن‌ها دو سرویس جداگانه هستند و می‌توانید آن‌ها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.

حال ممکن است بدانید که اگر آن‌ها را از دو شرکت جداگانه خریداری کردید ، چگونه کار خواهد کرد؟ شما فقط باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و اطلاعات سرور ارائه‌شده توسط شرکت میزبان خود را وارد کنید.

اطلاعات سرور Name مشخص می‌کند که کجا می‌توانید درخواست‌های کاربر را برای نام دامنه خود ارسال کنید. توصیه می‌کنیم نام و دامنه خود را از همان شرکت دریافت کنید. این به شما امکان می‌دهد تا به راحتی آن‌ها را تحت همان حساب مدیریت کنید.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

TLD چیست؟

پسوندهایی است که وب‌سایت شما در آن‌ها قرار می‌گیرد. در مثال بالا.com پسوند یا TLD ما می‌باشد. TLD ها خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:

cTLD

حرف c اول کلمه country به معنی کشور می‌باشد. یکی از مشخصه‌های این دسته از پسوندها دو حرفی بودن آن‌ها است. برای مثال در مورد ایران ir است. برای انگلیسی uk و همین‌طور می‌توانید برای بقیه کشورها را هم از حروف نام کشور متوجه شوید.

gTLD

این دسته از پسوند حالت بین‌المللی و عمومی دارند مانند.com /.net/.info و…

این پسوندها به شما کمک می‌کنند که ماهیت وب‌سایت را درک کنید. به‌عنوان‌مثال پسوندهای.net در بستر شبکه فعالیت می‌کنند. یا.market برای ارائه محصول می‌باشد. برخی از پسوندها مانند.com هم ماهیت بین‌المللی داشته و به‌ طور دقیق نمی‌توان گفت که چه ماهیتی دارند و به چه عنوانی استفاده می‌شوند.

 

مسئول سیستم ثبتنام دامنه کیست/چیست؟

شرکت اینترنت برای نام‌ها و شماره‌های اختصاص داده شده ، سیستم (ICANN)  نام دامنه‌ها را مدیریت می‌کند. این یک سازمان غیرانتفاعی است که سیاست‌هایی را برای نام دامنه ایجاد و پیاده‌سازی می‌کند.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

ICANN شرکتی است که نام دامنه به شرکت‌هایی برای ثبت‌نام دامنه اجازه می‌دهد. این ثبت‌ نام کنندگان دامنه مجاز هستند از طرف شما تغییراتی در ثبت‌نام دامنه‌ها ایجاد کنند. ثبت‌نام کنندگان دامنه می‌توانند نام دامنه را بفروشند و سوابق آن، تمدیدها و انتقال به سایر ثبت‌کنندگان را مدیریت کنند.

به‌عنوان صاحب یک نام دامنه، شما مسئولیت این را دارید که به ثبت‌کننده بگویید کجا می‌تواند درخواست‌ها را ارسال کند. شما همچنین مسئول تجدید ثبت دامنه خود هستید.

 

چگونه یک نام دامنه مانند دیجی کالا و آپارات را برای وبسایت خود انتخاب کنیم؟

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ میلیون نام دامنه ثبت‌شده و هزاران نفر دیگر هرروز ثبت‌نام می‌کنند.

این بدان معنی است که همه نام های خوب قبلاً ثبت ‌شده‌اند یا خیلی زود ثبت می‌شوند. این فشار زیادی را بر کاربران جدید وارد می‌کند تا از یک ایده نو برای دامنه ی وب‌سایت خود استفاده کنند.

در اینجا چند نکته سریع برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه برای وب‌سایت بعدی خود آورده شده است.

۱- کلید واژه‌های مرتبط با کسب ‌وکار خود را در نظر بگیرید و حتی‌المقدور از آن‌ها در نام دامنه استفاده کنید.

برای مثال اگر کسب‌وکار شما درزمینهٔ غذا است می‌توانید یا به‌صورت فینگیلیش و یا به صورت انگلیسی نامی را انتخاب کنید که برگرفته از نام غذا باشد و یا در ذهن مخاطب مفهومی در رابطه با غذا و خوراکی را تداعی کند.

دامنه‌ای را انتخاب کنید که منحصربه‌فرد و یکتا باشد؛ و قبل از آن بازاری برای آن وجود نداشته باشد. در غیر این صورت همیشه با رقیبان خود اشتباه گرفته می‌شوید و این موضوع در برندینگ شما تأثیر منفی خواهد داشت.

۲- با یک دامنه دات کام شروع کنید؛ چراکه این پسوند هم محبوب و هم پرطرفدار است و به یادآوری آن آسان می‌باشد و البته تبلیغ آن آسان‌تر و نکته مهم‌تر اینکه ir آن‌هم قابل ثبت باشد. پس به دنبال دامنه‌ای باشید که هم com و هم ir آن باز باشد و قابل ثبت باشد.

۳- اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی برای دامنه کوتاه و آسان است و تایپ آن ساده باشد. این برای به خاطر آوردن آدرس سایت شما توسط مخاطب بسیار حیاتی است.

۴- تلفظ و هجی کردن آن آسان باشد. اگر وبسایتی نام مشکلی برای تلفظ و هجی کردن داشته باشد، بی‌شک مخاطب رغبت نگاه به آن را هم نخواهد داشت.

۵- از اعداد و خط فاصله استفاده نکنید

۶- از حروف اضافه و مد برای دامنه خود استفاده کنید؛ مانند p30 که این روزها بسیار فراگیر و باب شده است.

۷- از ژنراتورهای نام دامنه برای ایده‌های نام دامنه هوشمند استفاده کنید

 

چگونه یک دامنه بخریم؟

برای خرید دامنه لازم است تا به نمایندگی‌های معتبر مراجعه کنید.

معمولاً شرکت‌های هاستینگ در این زمینه بهترین‌ها را ارائه می‌دهند حتی در کنار فروش دامنه به شما، ممکن است برخی از این شرکت‌ها دارای امکاناتی چون اسم‌ساز دامنه، پیشنهاد نام دامنه و… باشند.

این برای دامنه‌های بین‌المللی و داخلی صادق است. نکته‌ای که وجود دارد این است که در مورد دامنه‌های با پسوند داخلی ایرانی مانند.ir می‌توانید به سایت کارگزاری رسمی دامنه‌های داخلی که ایرنیک نام دارد مراجعه کنید.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

ایرنیک چیست؟

مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری دات آی آر (‎.ir) و نقطه ایران (.ایران) است؛ و تنها راه ثبت دامنه آی آر است. به این صورت که حتی اگر از نمایندگی‌های دیگر هم خرید کنید لازم است تا برای ثبت دامنه آی آر خود در این سایت ثبت‌نام کرده و شناسه دریافت نمایید.

طریقه ثبت‌نام و دریافت شناسه ایرنیک :

برای ثبت‌نام و دریافت شناسه لازم است تا در قدم اول در صفحه ساخت شناسه داخل شده و نوع شناسه موردنظر خود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب نوع شناسه لازم است تا روی دکمه آبی رنگ تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک نمایید. در این زمان و با کلیک بر روی دکمه آبی رنگ شما به صفحه درج مشخصات شخصی و سازمانی هدایت می‌شوید.

بعد از درج کلیه مشخصات این صفحه و وارد شدن به صفحه بعد که کلیه اطلاعات صفحه قبل را بازنگری کردیم ایرنیک برای ما یک شناسه منحصربه‌فرد که متعلق به شخص ما است را به ما می‌دهد.

همچنین ایمیل حاوی شناسه نیز ممکن است برای ما ارسال شود. این شناسه که از حروف نام شما و اعداد تشکیل شده است و بعد از علامت خط تیره به نام ایرنیک ختم می‌شود کلید دریافت دامنه آی آر است. چراکه قبل از خرید دامنه آی ار چه از نیک و چه از نمایندگی‌های دیگر لازم است تا این شناسه را وارد کنید.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

سؤال و جوابهای پرتکرار در مورد انتخاب دامنه سایت

در اینجا می‌خواهیم به چند سؤال پرتکرار که توسط سازندگان سایت مبتدی مطرح می‌شود پاسخ بدهیم.

۱- زیر دامنه چیست؟

یک زیر دامنه در اصل یک دامنه کوچک تحت نام دامنه اصلی است. به‌عنوان‌مثال، videos.wpbeginner.com یک زیر دامنه wpbeginner.com است.

پس از ثبت دامنه، شما مجاز به ایجاد زیر دامنه برای آن هستید. دامنه‌های دامنه معمولاً توسط وب‌سایت‌ها برای ایجاد سایت‌های کودک تحت همین نام دامنه استفاده می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال ، یک وب‌سایت تجاری می‌تواند یک زیر دامنه برای وبلاگ یا فروشگاه آنلاین خود به‌عنوان store.example.com یا blog.example.com ایجاد کند.

۲- آیا می‌توانم ثبت‌نام دامنه خود را لغو کنم؟

برخی از ثبت‌کنندگان دامنه به شما امکان می‌دهند ثبت دامنه خود را در هر زمان لغو کنید. اگر ثبت‌نام خود را لغو کنید، ثبت‌نام برای دیگران در دسترس خواهد بود. سایر ثبت‌کنندگان نام دامنه به شما اجازه می‌دهند ثبت‌نام دامنه خود را به‌سادگی منقضی کنید.

در اکثر موارد، برای ثبت دامنه هیچ بازپرداخت دریافت نخواهید کرد. بااین‌حال، برخی از ثبت‌کنندگان دامنه دارای سیاست‌های بازپرداخت هستند که ممکن است لازم باشد قبل از لغو ثبت‌نام ، با آن‌ها در مورد مبلغ پرداختی بحث کنید. اگر ویژگی تمدید خودکار را روشن نکردید ، پس از مدت ‌زمان ثبت‌نام برای پرداخت، نام دامنه شما به‌سادگی منقضی می‌شود.

۳- آیا میتوانم وبسایت خود را به نام دامنه دیگری منتقل کنم؟

بله ، می‌توانید نام دامنه خود را به سرور میزبان خود نشان دهید. همچنین می‌توانید هر دو نام دامنه را به سمت همان وب‌سایت نشان دهید. بااین‌حال ، موتورهای جستجو آن را محتوای تکراری می‌دانند و این بر رتبه‌بندی جستجوی شما تأثیر می‌گذارد.

 

چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

 

رابطه دامنه با برند

در انتخاب دامنه بسیار اهمیت دارد که نامی را برای آن انتخاب کنید که نشان‌دهنده ماهیت وب‌سایت شما باشد؛ و نوع وب‌سایت شما را مشخص کند. دامنه‌ای که بتوان آن را تبدیل به یک برند نمود.

مثلاً سایت آپارات که یکی از سرویس‌های اشتراک‌گذاری فیلم است را تصور کنید. آپارات چیست؟ وسیله‌ای که در زمان‌های قدیم برای نشان دادن فیلم در سینما از آن استفاده می‌شده است. خب آپارات با یک خلاقیت در نام برند خود از یک همچنین چیزی برای نشان دادن فعالیت خود استفاده کرد؛ و اکنون می‌بینید که چقدر محبوب و پرطرفدار است.
مثالی دیگر: برای مثال شما ساید کتاب راه را تصور کنید. حتماً می‌دانید که کتاب راه چیست. پلتفرمی برای قرار دادن انواع کتاب‌ها به فرمت پی‌دی‌اف که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته است. به‌راحتی با یک نام ساده توانسته در ذهن مخاطب ماندگار شود. اکنون هرکسی که به دنبال کتب آنلاین خود می‌گردد ازجمله مکان‌هایی که سر می‌زند کتاب راه خواهد بود.

 

جمعبندی مبحث انتخاب دامنه

مبحث دامنه بسیار مهم و حیاتی است؛ و می‌تواند در برندینگ و پیشرفت کسب‌وکار شما تأثیر خوبی داشته باشد. لازم است تا در انتخاب نام دامنه نهایت دقت را داشته باشید و در فکر عوض نمودن آن نباشید چراکه با این کار اعتبار سایت شما از بین می‌رود و لطمه می‌بیند. در این قسمت جمع‌بندی می‌خواهیم ابزارهایی را به شما معرفی کنیم که با کمک آن می‌توانید دامنه مناسب کسب‌وکار خود را انتخاب کنید:

۱- namesh.com

این سایت ابزاری کمکی برای تعیین نام دامنه است که می‌تواند ایده خوبی برای افرادی باشد که نام مناسبی را سراغ ندارند. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که بهتر است نام انتخابی شما از قسمت سئو آن باشد که برای سئو سایت شما مفیدتر خواهد بود.

۲- whois

یکی دیگر از ابزارهایی است که در انتخاب نام دامنه می‌تواند مؤثر باشد. این سرویس درواقع به شما این امکان را می‌دهد که وضعیت دامنه‌ای که می‌خواهید انتخاب کنید را مورد بررسی قرار دهید و وضعیت دامنه را مشاهده کنید.

امیدوارم که بتوانید با استفاده از مطالبی که یاد گرفتید،  بهترین دامنه را برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید.

اگر همچنان در مورد انتخاب دامنه شک دارید، در زیر همین پست برای ما کامنت بگذارید تا راهنمایی اختصاصی برای کسب و کار شما انجام دهیم.

آیا شما هم داستانی با انتخاب دامنه و اشتباه انتخاب کردن آن دارید؟ برای ما و خوانندگان دیگر در زیر همین مقاله، کامنت بزارید.

آموزش های بیشتر را از اینجا مشاهده کنید.

موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه با انتخاب دامنه کسب و کار خود را به خطر نیندازیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان
شماره تماس و بازه زمانی مناسب شما جهت تماس کارشناسان تیم دالین وب را وارد نمایید.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

admin@DalinWeb.com