عوامل موثر بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

250 بازدید
عوامل تاثیرگذار بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

برخی بر این باور هستند که پس از سفارش طراحی سایت فروشگاهی و پرداخت قیمت سایت فروشگاهی ، دیگر همه چیز تمام است و فروشگاه اینترنتی به راحتی می تواند به فروش بالایی دست پیدا کند. اما در واقع اینطور نیست! عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند که رعایت و اضافه کردن آن ها به وبسایت فروشگاهی خود بسیار حائز اهمیت می باشد و باعث میشود که فروشگاه اینترنتی خوب و موفقی داشته باشید.

همچنین خیلی بر این باور هستند که طراحی یک فروشگاه اینترنتی خوب با گرافیک عالی، برای داشتن یک فروش عالی کافی است. در ادامه در خصوص جنبه های مختلف موفقیت یک فروشگاه اینترنتی خوب صحبت خواهیم کرد و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

  • عوامل موثر برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب جیست؟
  • ابزار هایی که باید به وبسایت اضافه گردد تا یک وبسایت فروشگاهی موفق داشته باشیم، کدام ها هستند؟
  • جلب اعتماد مشتری دارای چه مواردی می باشد؟

در این مقاله به بررسی عوامل موثر برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب خواهیم پرداخت. لطفا با ما همراه باشید.

طراحی فروشگاه

ایجاد ظاهر مناسب یکی از مهمترین عوامل موفقیت در طراحی سایت فروشگاهی است که در عین سادگی باید جذاب هم باشد. در واقع ظاهر وب سایت شما همان ویترین فروشگاه محسوب می‌شود. بنابراین، باید به گونه ای باشد که مخاطبان و مشتریان بالقوه را به خود جذب کند. از طرفی ایجاد یک رابطه کاربری آسان و راحت نیز نکته بسیار مهمی است که باید هنگام طراحی سایت فروشگاهی به آن توجه شود. وقتی شخصی به فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می‌کند، آخرین کاری که می‌خواهد انجام دهد این است که وقت خود را صرف تلاش برای فهمیدن نحوه ورود به صندوق یا سایر صفحات فروشگاه شما کند، به همین دلیل طراحی ساده سایت بر اساس تجربه کاربری امری ضروری است.

۳ عامل موثر در داشتن یک وبسایت فروشگاه اینترنتی خوب و حرفه ای

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و مهاجرت کسب و کارها از سنتی به اینترنتی، بسیاری از صاحبان مشاغل به فکر فروش اینترنتی محصولات یا ارائه خدمات شرکت به صورت آنلاین به مخاطبان هستند. اما باید در نظر داشت که تنها طراحی سایت فروشگاهی و تحویل آن به شما کافی نیست و یک سری موارد وجود دارد که برای داشتن یک سایت فروشگاهی خوب و موفق می بایست رعایت بفرمایید.

عوامل تاثیرگذار بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

 

۴ عامل فنی برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب و استاندارد

موارد فنی که برای داشتن یک وبسایت موفق بهتر است به آن ها توجه کنید را، به چهار بخش تقسیم کرده ایم که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 

جذب مشتری بیشتر با رعایت اصول سئو

یکی از دلایل فعالیت با استفاده از وبسایت، گوگل است. گوگل بستری برای ما آماده ساخته است که با رعایت یک سری موارد، بتوانیم محصول و خدمات خود را به صفحه اول آن برسانیم. با این کار، فروش شما متحول خواهد شد. در نتیجه، رعایت یک سری استانداردهای گوگل باعث می شود که محصولات و خدمات ما بیشتر دیده شود و کل این خدمات رایگان می باشد. در کل می توان گفت که رعایت استاندارد های سئو به ما برای رسیدن به صفحات اول نتایج جستجو بسیار کمک خواهد کرد.یکی از عوامل موفقیت یک فروشگاه آنلاین افزایش تعداد مشتریان با صرف کمترین میزان هزینه است. به این منظور شما می‌توانید با رعایت اصول سئو در وب سایت خود و کسب رتبه بالا در نتایج موتور جستجو گوگل، بازدید بیشتری بدست آورده و با ارائه محصولاتی که مخاطبان به دنبال آن هستند، تعداد مشتریان خود را افزایش دهید. یک فروشگاه اینترنتی خوب باید برای دیده شدن از موتور های جست و جو استفاده کند.

شما باید وب سایتی داشته باشید که نه تنها قابل یافتن توسط موتور جستجوگر باشد بلکه در هنگام جستجو جزء رتبه های برتر هم باشد و در صفحه اول نشان داده شود. به عنوان مثال، نوشتن توضیحات دقیق یک محصول نه تنها خرید آن را برای مشتری راحت‌تر می‌کند، بلکه وقتی کسی آن محصول را در اینترنت جستجو می‌کند، امکان مشاهده آن در موتور جستجوگر افزایش پیدا می‌کند.

به همین جهت در تولید محتوای سایت خود نهایت دقت را داشته و سعی کنید که از کلمات کلیدی مناسب جهت معرفی محصولات خود استفاده کنید و در نهایت خواهید دید که محتوای سایت شما از اهمیت بالایی در جهت جذب مشتری بیشتر و موفقیت فروشگاه اینترنتی شما برخوردار است.

سرعت بالای سایت فروشگاهی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در طراحی فروشگاه اینترنتی خوب ، سرعت سایت می باشد. سرعت سایت به کاربران کمک میکند که به محض کلیک بر روی وبسایت شما، در حداقل زمان ممکن سایت فروشگاهی باز شده و کاربر و مشتریان بتوانند از محصول استفاده و خرید کنند. هرچه سرعت وبسایت بیشتر باشد، فروش بیشتری خواهید داشت. البته باید توجه کنید که استفاده از طرح های گرافیکی به علت زیبایی، باعث کاهش سرعت سایت خواهد شد و این مورد امری طبیعی است.

 

خرید آسان راز فروشگاه اینترنتی خوب و موفق

یکی از عوامل دیگری که در یک وبسایت بهتر است به آن توجه کنید، ساده سازی روند خرید محصول توسط کاربر می باشد. هر چه بتوانید در روند فروش محصول خود، مراحل اضافی را کاهش دهید، طبعا فروش های بیشتری به مرحله درگاه پرداخت خواهد رسید و مشتری فرصت منصرف شدن را پیدا نخواهد کرد. اما در صورتی که مراحل رسیدن به درگاه بانکی شما طولانی باشد، مشتریان به علت طولانی شدن روند پرداخت، ممکن است سبد خرید خود را رها کرده و از وبسایت دیگری خرید خود را انجام دهند.

عوامل تاثیرگذار بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

 

روش های پرداخت متفاوت در طراحی سایت فروشگاهی

یکی دیگر از عوامل مهم در بالابردن استانداردهای فروشگاه اینترنتی خوب ، استفاده از چندین راه برای پرداخت کاربر می باشد. مثلا دو یا چند درگاه آماده برای پرداخت موجود باشد. اگر یکی از درگاه ها با اختلال رو به رو بود، دیگر درگاه ها بتوانند جایگزین شده و کاربر پرداخت خود را تکمیل کند. یا مثلا پرداخت در محل بسیار در دید کاربر موثر است.

 

۲- سه عامل مربوط به طراحی سایت فروشگاهی و امکانات یک فروشگاه آنلاین حرفه ای

امکانات یک وبسایت فروشگاهی، از جمله عوامل موثر در تبدیل وبسایت شما به یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای می باشد که در ادامه به برخی از انواع آن می پردازیم. دقت کنید که عوامل گفته شده، برخی از موارد می باشد و ارائه همه موارد در چارچوب این مقاله و حوصله شما عزیزان خارج می گردد.

 

دسته بندی موضوعی محصولات و ارائه اطلاعات دقیق

طبقه بندی یا دسته بندی محصولات، تاثیر مستقیمی در ساده سازی وبسایت برای کاربر دارد. باعث می شود که کاربر نیازی به گشتن زیاد در وبسایت شما نداشته باشد. مثلا برای یافتن یک پنکه ایستاده، نیاز به یافتن آن در کل لوازم خانگی نباشد. این مورد بسیار مهم است. باید یک فروشگاه اینترنتی خوب ، محصولات خود را به صورت تفکیکی به معرض دید کاربران قرار دهد.

مورد بعدی در خصوص اطلاعات هر محصول است. در فروش آنلاین به علت عدم حضور کاربر، باید جزئیات محصول به شکل دقیق و کامل ارائه گردد تا خیال کاربر بابت خرید راحت گردد. جزئیات محصول شامل تصویر محصول، ویدیو معرفی محصول، مشخصات دقیق محصول و … برای جلب اعتماد کاربر بسیار مورد نیاز است.

 

طراحی ظاهری طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خوب و حرفه ای

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در یک فروشگاه اینترنتی خوب، ظاهر گرافیکی وبسایت می باشد. ظاهر گرافیکی سایت، بسیار در حس اعتماد کاربر نقش مهمی دارد. طراحی ظاهری هر وبسایت با توجه به نوع محصولات قابل اراءه متغیر است. مثلا برای وبسایت های هنری، طراحی گرافیکی می بایست به نحوی باشد که به دید کاربران و هنرمندان این شاخه دل نشین باشد و یا در فروش بازی های آنلاین، باید مطابق به نظر کاربران این رشته، طراحی سایت را تغییر داد. همچنین شناخت بازار هدف در طراحی سایت فروشگاهی شما موثر خواهد بود.

خواندن این مقاله  مراحل ثبت سفارش طراحی سایت چگونه است؟

 

راه اندازی مقایسه و جستجو محصول در یک فروشگاه اینترنتی خوب

دو عامل مهم پایانی که در خصوص آن قصد صحبت داریم، مقایسه محصول و جستجو محصول می باشد. دو عاملی که باعث تمایز وبسایت از شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام است. عامل اول یعنی مقایسه محصول به کاربر شما این امکان را می‌دهد که دو یا چند عدد از محصولات شما را از لحاظ امکانات و جزئیات با هم مقایسه و محصول موردنظر خود را خرید کند.

امکان دوم به مشتری شما کمک خواهد کرد. کالای موردنظر خود را به شکل دقیق بیابید. همچنین از سردرگمی در محصولات شما جلوگیری به عمل آید. یک جستجو ممکن است نقش بسزایی در فروش محصولات شما داشته باشد. دیجی کالا را به عنوان یک فروشگاه اینترنتی خوب در نظر بگیرید. در این وبسایت، هزاران محصول به فروش می رسد و در صورتی که جستجو در این وبسایت وجود نداشته باشد، کاربران دقیقا به هدف خود نخواهند رسید.

عوامل تاثیرگذار بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

 

۳- پنج مورد در فروشگاه آنلاین که در جلب اعتماد مشتری موثر است

در زیر پنج عامل بسیار مهم که در هر وبسایت فروشگاه اینترنتی خوب مورد نیاز است را لیست کرده و هر یک را توضیح خواهیم داد.

 

آپ تایم بودن وبسایت در ۲۴ ساعت شبانه روز

سعی کنید که وبسایت خود و سرور آن را به نحوی پیکربندی کنید که از لحاظ کیفیت، حرف اول را بزند. زیرا از این بابت که کاربر در هر ساعت شبانه روز بتواند خرید خود را انجام دهد، خیال شما راحت خواهد بود. در صورتی که در خصوص هاست و سرور به اطلاعات دقیق تری نیاز داشتید با مشاوران طراحی سایت ما در ارتباط باشید.

 

آپدیت بودن وبسایت فروشگاهی

یکی دیگر از عواملی که در یک فروشگاه اینترنتی خوب بسیار حائز اهمیت است، بروز بودن وبسایت از نظر قالب، افزونه ها و ترجمه ها است. هرچه وبسایت شما آپدیت تر باشد، سرعت سایت ، سئو سایت و امنیت سایت بالاتری خواهید داشت. همچنین سعی کنید که مطالب قدیمی خود را به بهترین نحو ممکن بروز کنید. زیرا کاربر متوجه قدیمی بودن اطلاعات هر وبسایت می شود.

 

اخذ نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه اینترنتی خوب

یکی دیگر از مواردی که در جلب نظر مشتری موثر است، اخد نماد اعتماد از وزارت صنعت و معدن می باشد. این مجوز برای کاربران یک قوت قلب است. زیرا خیال کاربران راحت خواهد شد که از یک وبسایت رسمی با مجوز خرید خواهد کرد. در صورتی که در خصوص اخذ نماد اعتماد سوال یاسفارشی داشتید، لطفا با پشتیبانان دالین وب در این خصوص در ارتباط باشید. خوشبختانه ای نماد از سمت ما در کوتاه ترین زمان ممکن، امکان پذیر می باشد.

 

نصب گواهینامه SSL بر روی وبسایت فروشگاهی خود

گواهی SSL به بیان ساده، در اصل یک سیستم امنیتی در ارتباط کاربر با وبسایت شما می باشد و از لو رفتن اطلاعات کاربران جلوگیری می کند. در وبسایت فروشگاهی شما حتما باید گواهینامه اس اس ال نصب باشد. در صورتی که اطلاعی از نصب و یا عدم نصب آن ندارید، با ما در ارتباط باشید. اگر که گواهینامه شما نصب نباشد، در مرورگر ها پیغام خطایی ظاهر میگردد که هشدار میدهد، ارتباط با وبسایت موردنظر ریسک دارد. و این در دید کاربر اصلا جالب و مورد پسند نمی باشد. ضمنا گواهینامه SSL برای کسب ای نماد از جمله ملزومات می باشد و در افزایش خرید اینترنتی کاربران موثر خواهد بود. یک فروشگاه اینترنتی خوب برای برقراری امنیت کامل، از گواهینامه SSL استفاده میکند.

 

ارائه تعهدات یا قراردادها در وبسایت خود

اینکه شما کلیه موارد بالا را رعایت بفرمایید بسیار در جلب اعتماد کاربر موثر خواهد بود. اما به یاد داشته باشید که وجود متن تعهدات، قوانین، فرم شکایات و انتقادات و پیشنهادات بسیار حائز اهمیت است. در فروشگاه های اینترنتی، وجود چند برگه همچون نحوه ارسال کالا، دریافت کالا، ضمانت نامه، عودت کالا و غیره بسیار در اعتماد مشتری نقش مثبتی خواهد داشت. یا در صورتی که کار شما خدماتی است، وجود قرارداد در وبسایت شما و در دید کاربر بسیار باعث اعتماد سازی خواهد شد.

مثلا در وبسایت دالین وب به عنوان یک وبسایت خدماتی، در پایین صفحه بخش هایی وجود دارد که امکان ثبت شکایات یا انتقادات و پیشنهادات وجود دارد. این یکی از مواردی است که یک فروشگاه اینترنتی خوب باید داشته باشد. در بخشی دیگر قرارداد طراحی سایت را قرار داده ایم. کل این موارد برای پرداخت های میلیونی کاربران، یک قوت قلبی است که خیال مشتریان از حسن نیت شما راحت شود.

سه عامل مربوط به طراحی سایت فروشگاهی و امکانات یک فروشگاه اینترنتی موفق

کسب و کار الکترونیکی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ چیست؟

کسب و کار الکترونیکی در یک تعریف ساده واژه ای به معنی انجام کسب و کار با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزار‬های مرتبط است و تجارت الکترونیک از این دست دارای مفهومی کوچک تر و محدود تر نسبت به کسب و کار الکترونیکی ‬‫است. در تعریف دیگر کسب و کار اینترنتی به کسب و کاری گفته میشود که به صورت الکترونیکی و از طریق شبکه اینترنت‬ انجام می پذیرد. در این نوع از کسب و کارها، شرکا، فروشندگان و مشتریان با استفاده از فناوری وب با یکدیگر در تعامل‬ هستند. ارتباط طرفین با یکدیگر در این نوع کسب و کارها بسیار ساده و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته امکان پذیر‬ است. یک کسب و کار اینترنتی، تنها به خرید و فروش محصولات از طریق اینترنت محدود نمی گردد، بلکه ارائه خدمات به‬ مشتریان و همکاری بین شرکای کسب و کار را نیز شامل می شود.

کسب و کار الکترونیک تابع عواملی نظیر تجارت الکترونیک و هوشمند تجاری، مدیریت روابط با مشتری، مدیریت بر زنجیره تامین و برنامه ریزی منابع شرکت می‌باشد و هر کدام از این عوامل می تواند در طراحی یک کسب و کار‬ الکترونیک موثر باشد که اصل مدیریت بر زنجیر تامین، سلامتی تامین نیازهای مشریان را برآورده می نماید. فلسفه اصلی‬ کسب و کار الکترونیک به علت مزایایی است که نسبت به کسب و کار سنتی دارا می باشد، که این مزایا عبارتند از: نزدیک‬ شدن ارتباطات؛ دستیابی به بازارهای جدید؛ افزایش میزان فروش و سود؛ حذف هزینه هایی مانند تهیه کاغذ، چاپ، بروشور‬ و کاتالوگ؛ کاهش هزینه های معاملاتی و تدارکاتی؛ بهبود مدیریت بر روابط مصرف کننده، عرضه کننده و کارکنان؛‬ ‫کاهش آلودگی محیط زیست، ترافیک و ازدحام.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

مهمترین عوامل موفقیت یک فروشگاه اینترنتی خوب چیست؟

یک راه برای یافتن پاسخ این سوال آن است که تجربیات موسسان و گردانندگان موفق‌ترین سایت‌های وب در اینترنت را بررسی کنیم و کنار هم بگذاریم. البته در مورد هر یک از این سایت‌ها باید توجه کنیم که ممکن است تصادفا یک عامل خاص مثل «داشتن ایده بکر و جالب» بسیار چشمگیر باشد. این موضوع ممکن است باعث شود که تصور کنیم همان عامل، مهمترین دلیل موفقیت آن سایت بوده است. اما گاهی مشاهده می‌کنیم که ایده تکراری است اما سایت با موفقیت چشمگیری روبرو می‌شود.
سایت جستجوگر گوگل اولین موتور جستجو در اینترنت نبود، پیش از آن مدتها یاهو یکه تاز میدان بود. قبل از راه‌اندازی سایت فیس‌بوک نیز چندین شبکه اجتماعی دیگر نیز در اینترنت برپا شده بودند و میلیون‌ها کاربر داشتند. پس چرا این دو به چنین موفقیتی رسیدند؟ سایت گوگل حتی طراحی ساده‌ای دارد. بدون شک سایت‌های بسیاری را می‌توان در اینترنت پیدا کرد که در عین سادگی بسیار زیباتر از گوگل هستند. پس شاید زیبایی هم به تنهایی مهمترین عامل موفقیت نباشد.

۱۶ عامل موفقیت در فروشگاه اینترنتی خوب

شاید در ابتدا به نظر بیاید که سفارش فروشگاه ساز حرفه ای و داشتن تبلیغات رمز موفقیت است. اما حقیقت امر این است که باید یک سری عوامل و فاکتورها را برای ماندگاری در بازار امروز رعایت کنید که اکنون به شرح این عوامل می پردازیم.

 

خواندن این مقاله  مزیت فروشگاه اینترنتی و درآمد سایت فروشگاهی

۱- سرمایه کافی

یکی از عوامل موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب ، در نظر گرفتن سرمایه کافی برای شروع کسب و کار است. برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی ابتدا شما باید هزینه ای را برای خرید فروشگاه اینترنتی در نظر بگیرید. علاوه بر این هزینه های تامین کالا، سئو وبهینه سازی سایت و … نیز به هزینه های شما اضافه خواهد شد.

گاهی ممکن است هزینه های شما طبق برنامه ریزی پیش نرفته و به آن اضافه شود؛ بنابراین شما باید علاوه بر هزینه های برنامه ریزی شده، مقداری را نیز برای هزینه های ناگهانی کنار بگذارید.

 

۲- استراتژی و هدف مناسب

علاوه بر در نظر گرفتن هزینه ای برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، شما باید برنامه و استراتژی مناسب با کسب و کارتان را داشته باشید. پیش از اقدام به هر کاری باید بدانید که در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید و یا مخاطب هدف شما کیست. بدون داشتن برنامه ریزی و هدف مشخص، قطعا موفقیتی نیز نخواهید داشت. یک فروشگاه اینترنتی خوب دارای یک استراتژی و هدف قدرتمند است.

 

۳- داشتن صبر زیاد

به طور کلی کسب و کارهای اینترنتی در هر حوزه ای که باشند، نیاز به صبر و حوصله زیاد دارند. شما باید برای جذب مشتری و بازدید کننده، بسیار صبور باشید و اقدامات لازم را به صورت پیوسته و مداوم انجام دهید. اگر اقداماتی که برای جذب مشتری و افزایش فروش انجام می دهید بدون برنامه ریزی و پیوستگی باشد، نتیجه عکس خواهید گرفت.

 

۴- فعالیت در شبکه های اجتماعی

این روزها اغلب مردم تمام وقت آزاد خود را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند. همین موضوع به صاحبان کسب و کارهای مختلف کمک کرده است تا بتوانند خود را به مردم معرفی کنند. اگر می خواهید در حوزه پر رقابت کسب و کار اینترنتی موفق شوید، باید بتوانید به خوبی در شبکه های اجتماعی معروف شوید. جذب مخاطب از این شبکه ها و تبدیل کردن آنها به مشتری وفادار، در موفقیت شما نقش بسزایی دارد. یک فروشگاه اینترنتی خوب، در اکثر شبکه های اجتماعی فعالیت دارد.

 

۵- انتخاب نام مناسب

نام فروشگاه شما در واقع نشان دهنده برند شماست. با کمک یک نام مناسب می توانید در ذهن مشتری بمانید. برخی گمان می کنند تشابه نام فروشگاهشان با فروشگاه های موفق می تواند به محبوبیت آنها کمک کند، به همین دلیل این روزها فروشگاه هایی با پسوند دیجی یا کالا خواهید دید. اما این مسئله به تنهایی کافی نیست، نام سایت شما باید با کسب و کارتان مرتبط باشد. و علاوه بر این نکات دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنید. در محتوا راهنمای انتخاب اسم برای سایت این نکات را بصورت مفصل بررسی کرده ایم.

 

 

۶- اعتماد سازی در فضای اینترنتی

جلب اعتماد مشتری از فاکتور های مهم یک فروشگاه اینترنتی خوب است و سبب ماندگاری او و در نهایت بهترین تبلیغ برای کسب و کار تان خواهد بود. اما چگونه اعتماد مشتریان را جلب کنیم؟ یکی از عواملی که در جلب اعتماد مشتری تاثیر زیادی دارد، داشتن نماد الکترونیکی یا ای نماد است. در واقع با داشتن این مجوز اعتبار فروشگاهتان را افزایش داده اید و می توانید مشتریان را به خود جذب کنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه نماد الکترونیکی و نحوه دریافت آن محتوا راهنمای تصویری دریافت اینماد را پیشنهاد می کنیم.

علاوه بر نماد اعتماد، اتصال فروشگاه به درگاه پرداخت های امن و معتبر می تواند اعتماد مشتری را بهتر جلب کند. در مطلب ” درگاه های پرداخت فروشگاه اینترنتی ” بهترین درگاه های بانکی را معرفی کرده ایم.

 

۷-  ارائه اطلاعات جامع و کامل به مشتری

از آنجایی که در خرید غیر حضوری امکان مشاهده کالا از نزدیک وجود ندارد، باید به نحوی توضیحات محصولات را ارائه دهید که جای هیچ سوالی باقی نماند. زمانی که اطلاعات جامع و کاملی در مورد محصولات فروشگاه ارائه دهید، مشتری با اطمینان بیشتری محصول را خریداری می کند. در یک فروشگاه اینترنتی خوب ، مشتری محصول خود را به راحتی انتخاب میکند و در مورد محصولات اطلاعات کاملی بدست می آورد.

دانستن تمام نکات مثبت و منفی کالا و خدمات شما، سبب جلب اعتماد مشتری و داشتن خریدی درست و اصولی می شود. اگر شما نیز در نحوه نوشتن توضیحات یک محصول سوال دارید، محتوا آموزش نوشتن توضیحات محصول می تواند به سوالات شما پاسخ دهد.

 

۸- ارائه قیمت های مناسب

داشتن قیمت های مناسب و رقابتی، به گونه ای که به جای داشتن تعداد محدودی مشتری، مشتری بیشتر ولی سود کمتری داشته باشید، می تواند در موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب تاثیرگذار باشد. این امر در طولانی مدت منجر به سود و بازدهی بالای کار شما خواهد شد. با جلب اعتماد مشتری می توانید از رقابتی کردن قیمت ها به صورت معقول بکاهید.

 

۹- پشتیبانی خوب از مشتری

پشتیبانی خوب به این معناست که در هر لحظه در دسترس مشتری باشید و مشکلات او را بر طرف کنید. برای مثال ممکن است مشکلاتی در زمینه پرداخت، ثبت سفارش، نرسیدن محصول و … بوجود بیاید، شما باید بتوانید در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن این مشکلات را برطرف کنید تا رضایت مشتری نیز جلب شود. برای این کار می توانید امکان چت آنلاین را در فروشگاه خود ایجاد کنید تا مشتری به راحتی با شما در ارتباط باشد. برای انتخاب بهترین ابزار چت آنلاین می توانید محتوا بهترین ابزار چت سایت را مطالعه کنید. داشتن خدمات پس از فروش یکی از مهم ترین ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی است

 

۱۰- دریافت اطلاعات مشتری و ایمیل مارکتینگ

بسیاری بر این باورند که در دنیای امروز کسی توجهی به ایمیل نمی کند. این در حالی است که فروشگاه های بزرگی همچون دیجی کالا برای این موضوع سرمایه گذاری بزرگ و هنگفتی کرده اند. مهمترین کاری که شما باید انجام دهید، دریافت اطلاعات تماس مشتریان است. باید توجه داشته باشید که بیش از  ۹۵ درصد افراد بار بعدی وارد سایت شما نمی شوند. پس باید کاری کنید که در همان بدو ورود به سایت شما اطلاعاتی را به شما بدهند تا شما بتوانید با آن ها در ارتباط باشید. در یک فروشگاه اینترنتی خوب، ارتباط با مشتری به طور داءم انجام میشود.

 

شما باید صفحاتی را طراحی کنید که کاربران به این صفحه که می آیند از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل شوند. به این صفحات ” صفحه فرود در سایت ” می گویند که معمولا با استفاده از اصول سئو به صفحات پربازدید سایت تبدیل می شوند. مثلا تمام لینک ها به این صفحه باشد یا در تبلیغات سایت، لینک این صفحه باشد.

صفحات فرود فقط یک پیشنهاد به کاربر می دهد که در آن هیچ گزینه دیگری از جمله منو و … نیست و در آن محصولی را به رایگان برای کاربر قرار می دهید مثلا یک فیلم یا فایل یا کتاب یا … و در ازاء آن از کاربر می خواهید در سایت شما ثبت نام کند.

فرایند ثبت نام باید کوتاه بوده و زمان بر نباشد؛ از سویی محصولی که در صفحه فرود قرار دارد باید وسوسه برانگیز باشد و رایگان یا با قیمتی بسیار ناچیز ارائه شود.

شما برای سایت خود می توانید چندین صفحه فرود طراحی کنید. بله شما می توانید صفحات فرود زیادی برای هر محصول یا هر فستیوالی که در هر ماهی برگزار می کنید، داشته باشید. همان طور که لندینگ پیج دیجی کالا حدود ۶۰ صفحه است. یک فروشگاه اینترنتی خوب و حرفه ای دارای لندینگ پیج زیبا و حرفه ایست.

دادن ایمیل به کاربران سبب می شود:

مشتریان قدیم دوباره جذب به خرید شوند.
مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل تبدیل شوند.
بازدید از سایت شما همیشگی باشد که سبب بالا رفتن سپو سایت شما می شود.
باید در نظر داشته باشید وقتی کاربر جذب سایت شما شد و خرید انجام داد، در اغلب مواقع دیگر به سراغ سایت های دیگر برای خرید یا چک کردن قیمت نمی رود. این امر البته در صورتی اتفاق می افتد که شما اعتماد مشتریان را جذب کرده باشید.

خواندن این مقاله  ۶ مزیت راه اندازی فروشگاه آنلاین در دوران کرونا

 

۱۱- بازاریابی و بهینه سازی سایت

معرفی سایت و محصولات تان به کاربران از طریق بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ صورت می گیرد. برای تحقق این امر شما نیازمند برنامه ریزی و استفاده از دانش و تجربه افراد متخصص دارید. بازاریابی اینترنتی ترفند های مختلفی دارد. بازاریابی و تبلیغات، اصلی ترین فاکتور یک فروشگاه اینترنتی خوب است.

برای مثال شما می توانید از تبلیغات استفاده کنید، این تبلیغات می تواند بصورت رپورتاژ آگهی در سایت های دیگر باشد و یا با کمک اصول سئو و بهینه سازی سایت خود را به دیگران معرفی کنید. سئو و بهینه سازی در واقع اقداماتی است که با انجام دادن آنها می توانید رتبه سایت خود را افزایش دهید، سرعت سایت را بهبود ببخشید و در نهایت مشتریان بیشتری را جذب کنید.

سئو و بهینه سازی را می توانید با تکنیک هایی انجام دهید که ما در محتوا تکنیک ساده سئو به شما آموزش داده ایم. همچنین شما می توانید با متخصصان در این زمینه مشورت کرده و از آنها کمک بخواهید. برای دریافت مشاوره در زمینه سئو و بهینه سازی، وب پویا به شما کمک خواهد کرد.

 

۱۲- طراحی اپلیکیشن فروشگاهی

امروزه اغلب مردم به جهت سهولت در استفاده و در دسترس بودن همیشگی تلفن های همراه، معمولا توسط تلفن های همراه خود اقدام به خرید و یا جستجو در صفحات اینترنت می‌نمایند. بنابراین سایتی که طراحی می کنید باید حتما اپلیکیشن هم داشته باشد و یا حداقل واکنشگرا باشد که کاربران بتوانند راحت‌تر به سایت شما مراجعه نمایند.

 

۱۳- تصاویر با کیفیت از محصولات

زمانی که برای خرید یک کالا به مغازه ها مراجعه می کنید، اولین چیزی که شما را به خود جذب می کند، زیبایی و چیدمان ویترین فروشگاه است. تصاویر با کیفیت از محصولات نیز مانند ویترین فروشگاه می توانند یک مشتری را به خود جذب کنند. باید به نحوی تصاویر را ارائه دهید که به خوبی و از تمام زوایا محصولات را نشان دهد. وجود تصاویر با کیفیت از فاکتور های اصلی یک فروشگاه اینترنتی خوب است.

برای داشتن تصاویر با کیفیت حتما لازم نیست که از عکاسان و دوربین های حرفه ای استفاده کنید، کافیست ترفند هایی را یاد بگیرید که ما در محتوا تکنیک های انتخاب عکس برای فروشگاه اینترنتی این ترفند ها را به شما آموزش داده ایم.

 

۱۴- خدمات پس از فروش

یک فروشگاه اینترنتی خوب زمانی به سود دهی میرسد که بتواند مشتریان را بارها برای خرید به خود جذب کند. برای این کار لازم است خدمات پس از فروش را در سایت خود ارائه دهید. زمانی که شما این تضمین را به مشتری بدهید که در صورت بروز مشکل بدون قید و شرط هزینه به آنها برگردانده میشود، مشتری با اطمینان بیشتری از شما خرید خواهد کرد.

خدمات پس از فروش سبب میشود مشتریان تجربه خوشایندی داشته باشند و در نتیجه دفعات بعدی نیز به شما مراجعه کنند. خدمات پس از فروش می تواند شامل بازگشت وجه درصورت معیوب بودن کالا باشد و یا ارائه تخفیف در خرید های بعدی برای جبران دیر رسیدن سفارش به مشتری.

 

۱۵-قابلیت های متنوع برای فروشگاه اینترنتی خوب

طراحی فروشگاه اینترنتی باید دارای یک سری ویژگی های عمومی مانند سیستم خرید محصولات، نمایش محصول، سیستم جستجو و… باشد.

این ویژگی ها خود نیز باید دارای خصوصیت هایی باشند تا کاربران را جذب کنند، به عنوان مثال نمایش محصول باید به روز و جذاب باشد، سیستم خرید هم باید با سرعت بالا و راحت و کامل باشد. اگر فروشگاه اینترنتی دارای ویژگی هایی مانند بهینه سازی برای موتور جستجو گوگل باشد، نتیجه اش افزایش بازدید کاربران است و ویژگی هایی مانند جذاب بودن دیزاین فروشگاه اینترنتی باعث علاقه مند شدن کاربران به سایت می شود. ویژگی های دیگری که برای موفق شدن یک فروشگاه اینترنتی خوب باید رعایت کنید عبارتند از:

جستجوی پیشرفته بر اساس فیلدهای محصولات در دسته بندی های مختلف
پرداخت آنلاین
نمایش محصولات مشابه
داشتن سیستم حراجی
نمایش سوالات متداول و سیستم پشتیبانی و ارتباط با واحدهای فروش و مالی
سیستم تخفیف گروهی
سیستم تگ و ارتباط بین صفحات
دسته بندی کامل و سطح به سطح
جستجوی پیشرفته بر اساس فیلدهای محصولات در دسته بندی های مختلف
نمایش محصولات مشابه
و….

۱۶- فعالسازی گواهی ssl

فعال سازی پروتکل https علاوه بر ایجاد حس اعتماد بیشتر برای کاربران، باعث بهبود رتبه فروشگاه اینترنتی شما در گوگل می شود. همچنین با فعال کردن ssl می توانید نماد الکترونیکی دو ستاره دریافت کنید. اما SSL چه تاثیری در فروشگاه اینترنتی دارد؟ در محتوای تاثیر فوق العاده SSL در سئو سایت فروشگاهی به این سوال پاسخ داده ایم.

۱۷-تنظیم قیمت گذاری محصول

طبیعی است که مشتریان قیمت ها را با برندهای مختلف مقایسه کنند. از صاحبان کسب و کار نیز انتظار می‌رود که بدانند رقبا برای کالاهای خود چه مبلغی را دریافت می‌کنند. خوشبختانه، ابزارهای مختلفی برای مشاهده و مقایسه قیمت وب سایت های رقیب در دسترس است.

بسته به بازار و نوع محصولاتی که قیمت گذاری می‌شوند، از استراتژی های مختلف قیمت گذاری برای بدست آوردن قیمت مناسب استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یکی از رایج ترین استراتژی های قیمت گذاری، قیمت کلیدی است که اساساً دو برابر قیمت عمده فروشی است.

سخن پایانی در خصوص  یک فروشگاه اینترنتی خوب

در این مقاله جنبه های مختلف و امکانات مورد نیاز برای هر وبسایت فروشگاهی را توضیح دادیم و خدمت شما عرض شد که تنها مراحل سفارش طراحی سایت یا سفارش سایت فروشگاهی به تنهایی برای داشتن یک وبسایت استاندارد کافی نمی باشد. با توجه به رشد روزافزون فروشگاه های آنلاین، بهتر است که از رقبای خود جا نمانید و سریعا بستر راه اندازی و سفارش ساخت سایت خود را بدهید. مشاوران طراح سایت دالین وب همواره آماده پاسخ به شما کاربران عزیز هستند. برای مشاوره رایگان در خصوص طراحی سایت لطفا با ما در ارتباط باشید.

در این محتوا سعی کردیم مهم ترین عوامل موفقیت یک فروشگاه اینترنتی خوب را به شما آموزش بدهیم. اما برای اینکه فروشگاه شما همیشه در نتایج گوگل باشد، انجام این اقدامات باید بصورت پیوسته انجام شود. بسیاری از صاحبان فروشگاه ها پس از جذب مشتریان دیگر تلاشی برای بهبود فروشگاه اینترنتی نمی کنند و به مرور زمان نارضایتی کاربران سبب شکست آنها خواهد شد. امیدواریم با کمک این مقاله بتوانید موفقیت فروشگاه اینترنتی خود را تضمین کنید.

اگر می‌خواهید وارد دنیای تجارت آنلاین شوید و فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کنید، مطمئناً زمان بهتری نسبت به اکنون وجود ندارد. با توجه به شرایط حال حاضر دنیا و استفاده هر چه بیشتر مردم از اینترنت، یکی از بهترین راه های کسب درآمد و توسعه کسب و کار فروش آنلاین است. تنها باید تمام نکات مربوط به موفقیت یک فروشگاه اینترنتی خوب را بدانید و با چشم باز وارد این مسیر شوید.

این پژوهش به بررسی عوامل موفقیت کسب و کار های الکترونیکی دارای نماد اعتماد الکترونیک پرداخته نتایج و‬ تحلیل ها نشان دهنده تاثیر مثبت عوامل فرایندهای سازمانی، زیر ساخت فنی و برنامه نویسی، عوامل محیطی، بازاریابی،‬ تیم مدیریت و نیروی انسانی، محتوا و خدمات ارائه شده، بر موفقیت این کسب و کارها می باشد. طبق نتایج بدست آمده‬ ‫عوامل بازاریابی از بیشترین تاثیر و اهمیت برخوردار هستند.

در پایان نظر شما را به دو آموزش زیر نیز جلب می‌کنم که برای شما مفید خواهد بود.

قراردادن محصول در بخش فروشگاهی وردپرس

عوامل ضروری و غیرضروری در طراحی سایت حرفه ای

۹ نکته جهت طراحی و ساخت سایت فروشگاهی

دلیل نیاز کسب و کارها به طراحی فروشگاه آنلاین

۱۰ نکته برای جلوگیری از خروج کاربر از سایت

موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد عوامل موثر بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان و ثبت سفارشات
جهت تماس کارشناسان دالین وب، شماره تماس و بازه زمانی مناسب خود را وارد کنید.

...The Future is Yours