اهمیت استفاده مناسب از رنگ طراحی سایت

194 بازدید
انتخاب رنگ سایت

اهمیت رنگ  سایت در طراحی وب: در یک وبسایت، ظاهر بصری آن اولین چیزی است که کاربر سایت با آن مواجه میشود. ظاهر بصری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یک ظاهر خوب باید بتواند کاربر را به حدی به خود جذب کند که کاربر تصمیم بگیرد همان لحظه از شما خرید و یا از خدمات شما استفاده کند. یک طرح جذاب و زیبا دارای فاکتور های مختلفی است. رنگ بندی و ترکیب رنگ یکی از فاکتور های اساسی است. بعضی از وبسایتها از رنگ هایی بسیار تند و یا بسیار تاریک استفاده میکنند. این گونه رنگ ها باعث از دست دادن کاربر میشود؛ بنابر این باید در انتخاب رنگبندی دقت لازم را به عمل آورد.

 

اهمیت و دلایل استفاده از رنگ مناسب در طراحی سایت

در طراحی هر وبسایت، از ۱۶ میلیون رنگ میتوان استفاده کرد. طراح وبسایت باید بداند که از کدام رنگ برای طراحی باید استفاده کند و از کدام رنگ نباید استفاده کند. در این مقاله، به ۵ نکته تعیین کننده و ضروری که هر طراح گرافیکی وب باید بداند، اشاره خواهیم کرد.

 

۱- چه رنگی در طراحی سایت، مناسب ترین رنگ است؟

باید دانست که تعیین رنگ یک وبسایت، به معنای تعیین روش ارتباط با کاربر است. یک وبسایت ممکن است از ۲ رنگ یا تعداد بیشتری رنگ استفاده کند. اما هدف نهایی انتخاب رنگ، لذت بردن کاربر از محیط سایت است. رنگ تعیین شده نباید چشم کاربر را اذیت کند. بهتر است از ۲ تا ۴ رنگ در ترکیب بندی طرح سایت استفاده شود.

طراح وبسایت میتواند با به خرج دادن سلیقه، یک طرح زیبا و جذاب برای سایت خلق کند؛ اما این سلیقه نباید خارج از چارچوب طراحی باشد. این چارچوب از موازین و نکات مهم علمی تبعیت میکند.

از نکات مهم علمی میتوان به فام نبودن بیش از حد میزان رنگ مورد استفاده اشاره کرد. همچنین در انتخاب رنگ باید به عنوان فعالیت سایت دقت کرد. برای مثال، برای وبسایتی که در زمینه فروش محصولات کامپیوتری فعالیت میکند، رنگ صورتی یا قرمز نمیتواند رنگ مناسبی باشد؛ چون با اهداف و مقصود سایت همخوانی ندارد و این عدم همخوانی باعث کاهش تعداد کاربران میشود. بنابراین نیاز است که طراح سایت با روانشناسی رنگ ها آشنایی داشته باشد.

 

۲- چگونگی بکار بردن روانشناسی رنگبندی در طراحی سایت

مسلما در طراحی بصری سایت، انتخاب رنگ سخت ترین کار است؛ چون همه چیز به ترکیب بندی رنگ بستگی دارد. راه های زیادی برای انتخاب رنگ مناسب وبسایت وجود دارد. اما چیزی که مهم است، انتخاب یک رنگ عالی برای لوگو و برند است. برای مثال، شرکت پپسی از رنگ آبی کاربنی برای محصولات و برند خود استفاده کرده است که این بسیار مناسب است.

زمانی که وارد وبسایت میشوید، با چند رنگ مختلف در طراحی مواجه میشوید. رنگی که شما را تحت تاثیر قرار میدهد، رنگ اصلیست. این رنگ به شما میگوید که به وبسایت درستی آمده اید یا خیر. رنگ اصلی سایت، به کاربر خواهد گفت که سایت در چه زمینه ای فعالیت میکند. این، رنگ سایت است که شور و شوق استفاده از خدمات و یا خرید محصول از سایت را در کاربر ایجاد میکند.

نکته ای باید به آن توجه داشت، این است که رنگ لوگو ممکن است رنگ اصلی سایت نباشد. بنابر این طراح سایت هیچگاه نباید رنگ لوگو را رنگ اصلی سایت در نظر گیرد. گاها ممکن است طراح سایت، با انتخاب رنگ سایت، رنگ لوگو را به چالش بکشد و اثری زیبا تر خلق کند.

خواندن این مقاله  طراحی سایت شرکتی برای مشاغل (راهنمای جامع)

 

دالین وب در تلاش است با طراحی یک وبسایت فروشگاهی حرفه ای مطابق با نیاز های شما، گامی بزرگ در عرصه وب بردارد.

 

۳- انتخاب رنگ مناسب برای سایت با در نظر گرفتن معنی رنگ ها

اولین شاخص انتخاب رنگ وبسایت، بررسی اهداف، نوع کار و مشتریان هدف کسب و کار است. سازمان ها و شرکت ها برای انتخاب رنگ لوگو، برند و سایت خود، اهداف و نوع کار خود را مشخص و بر همین اساس، رنگ را انتخاب میکنند. این کار در برند سازی و جذب مشتری تاثیر بسزایی دارد.

اینفوگرافیک زیر، به وضوح نشان میدهد که هر رنگ، چه حسی به مخاطب میدهد.

روانشاسی رنگ

 

در ادامه میخواهیم توضیح دهیم که هر کدام از رنگ ها مختص چه روحیاتیست و کدام برند ها و شرکت ها از چه رنگ هایی استفاده میکنند. همچنین خواهیم گفت که هر کدام از رنگ ها چه تاثیراتی بر بیننده خواهد گذاشت. این که بیننده چه بازخوردی از رنگ بگیرد، بستگی به روحیات فرد دارد و به طور ۱۰۰ درصد نمیتوان صحت آن را تایید کرد.

 

۹ رنگ طراحی سایت و توضیح معانی آن ها

۱- کاربرد رنگ های گروه سبز در طراحی سایت

این رنگ نشان دهنده ی ثروت، طراوت و شادابی است. برند هایی همانند spotify (بستر موسیقی)،  ، Animal planet (نگه داری حیوانات)،  tropicana(نوشیدنی های طبیعی) برندهایی هستند که در در رنگبندی طراحی لوگو خود از این گروه رنگ استفاده میکنند. این رنگ باعث ایجاد آرامش بیننده میشود. دلیل آن، پردازش راحت تر این رنگ در بیناییست.

 

۲- اهمیت رنگ های گروه زرد در طراحی وبسایت

انرژی، خوشحالی، سرخوشی و حس جوانی، از رنگ های گروه زرد نشاءت میگیرد. توصیه میشود در طراحی از این رنگ کمتر استفاده شود؛ چون این رنگ فشار بیشتری به بینایی می آورد. این رنگ باعث جذب بینایی کاربر میشود. اما این ویژگی باعث نمیشود که میزان استفاده از این رنگ در طراحی به صفر برسد.

 

۳- کارکرد رنگ های گروه نارنجی در ساخت سایت

حسی که رنگ نارنجی به شما میدهد، حس دوستی و رفاقت، صمیمیت، شور و اشتیاق و خلاقیت است. مشتریان با دیدن این رنگ در صفحه، ناخواسته به سمت تعامل با همان عنصر خواهند رفت و جذب آن خواهند شد. اگر میخواهید مشتری به سمت خرید کشیده شود، دکمه خرید و سفارش را به رنگ گروه نارنجی درآورید. این رنگ باعث جذب مشتریان هیجان زده میشود.

 

۴- رنگ های گروه قرمز در طراحی فروشگاه

این رنگ دارای جنب و جوش، انرژی زیاد، احساسات و خطرپذیری است. بیشتر وبسایت هایی که در زمینه ی خوراکی ها فعالیت دارند، از این گروه رنگ استفاده میکنند.

برند هایی مانند kfc ، coca cola ، red robin و  غیره که اکثرا در زمینه خوراکی فعالیت دارند، از گروه رنگ قرمز در برند و لوگو خود استفاده کرده اند. از این گروه رنگ برای تحریک اشتهای مشتری استفاده میشود.

 

۵- کاربرد رنگ های گروه صورتی در راه اندازی سایت

گروه رنگ صورتی نشان دهنده حس جذابیت، عاشقانه، احساسات، زنانگی و پاکی و معصومیت است. اکثر وبسایتهایی که در زمینه آرایشی و بهداشتی، پوشاک زنانه و لباس فعالیت میکنند، از این گروه رنگ استفاده میکنند. مخاطبان این گروه رنگ اکثرا زنان و دختران هستند.

 

۶- اهمیت رنگ های گروه بنفش در طراحی سایت شرکتی

ثروت، قدرت، موفقیت و دانایی از ویژگی هایی هستند که این گروه رنگ به فرد القا میکنند. رنگ گروه بنفش بسیار رنگ قدرتمند، با صلابت و مردانه است. برند هایی از این رنگ استفاده میکنند که مشتریانشان به دنبال قدرت و موفقیت هستند.

 

۷- دلیل رنگ طراحی سایت گروه آبی

این رنگ رساننده حس اعتماد، دوستی، آرامش و امنیت است. شرکت هایی مانند اینتل، ویزا، dell و فورد از این گروه رنگ استفاده میکنند. وبسایت هایی از این رنگ استفاده میکنند که میخواهند مشتریانشان به آنها اعتماد کنند. آبی اولین رنگی است که مردان و زنان به یک اندازه به آن علاقه مندند.

خواندن این مقاله  عوامل رشد میزان خرید در فروشگاه اینترنتی

 

۸- علت رنگ های گروه خاکستری در شرکت طراحی سایت

آینده نگری، سادگی، عقلانیت و بی طرفی از ویژگی های گروه رنگ خاکستری است. برند هایی مانند ویکیپدیا، تسلا، مرسدس بنز و اپل از این گروه رنگ استفاده میکنند. در این شرکت ها و برند ها، خبره بودن، عقلانیت و سادگی به خوبی دیده میشود.

 

۹- کاربرد رنگ های گروه خاکستری در طراحی فروشگاه اینترنتی

صلابت، قدرت، متانت و سنگینی از ویژگی های گروه رنگی مشکی است. برند هایی مانند rolls royce ، channel و آندر آرمور از این گروه رنگ استفاده میکنند. وبسایتهایی از این گروه رنگ استفاده میکنند که خدماتی خاص یا محصولاتی خاص به فروش و عرضه میگذارند.

دانستیم که هر کدام از گروه های رنگ چه ویژگی دارند و کدام برند ها از این گروه های رنگ استفاده میکنند. با دانستن این موارد، میتوانیم رنگ مورد نظر خود را برای طراحی سایت انتخاب کنیم.

نوع و هدف نمونه کار طراحی سایت که به سراغ شما می آیند، در تعیین رنگ سایت تاثیر دارد. با توجه به نوع مشتریان میتوانید تصمیم بگیرید که رنگی مناسب سایت شما است. اگر تا اینجا نتوانسته اید رنگ مد نظر خود را برای طراحی سایت انتخاب کنید، در ادامه مقاله خواهید دانست که چطور بر اساس جنسیت مشتریان و گروه سنی آنها، رنگ مد نظر را انتخاب کنید. انتخاب رنگ، کاملا با نوع مشتریان و اینکه قرار است چه محصول یا خدماتی را به فروش برسانید، رابطه مستقیم دارد.

نکته ای که باید بدانید، این است که رنگ های مختلف، افراد مختلف را جذب میکند؛ پس باید بدانید که کدام گروه از افراد را میخواهید جذب کنید تا مشخص شود چه رنگی مناسب سایت شماست. نکته ای که حائز اهمیت است، این است که مردان نسبت به رنگ های طیف خاکستری و مشکی، مقاومت بیشتری نشان میدهند.

رنگ لوگو برند ها

 

بین دختران و پسران چه تفاوتی در رنگ طراحی سایت وجود دارد؟

در برخورد با رنگ های تیره و روشن، تفاوتی بین مرد و زن وجود ندارد. هر دو جنس دارای یک نقطه نظر هستند و واکنش یکسانی نشان میدهند. اختلافات در مورد رنگ ها، از رنگ های فام و ملایم شروع میشود. زنان و دختران به رنگ های ملایم علاقه مندند و مردان و پسران به سمت رنگ های فام میروند.

تفاوت خانم ها و آقایان در مجذوب شدن به این صورت است که آقایان به سمت رنگ های پر و سایه دار جذب میشوند و خانم ها به سمت رنگ های روشن جذب میشوند. میتوان به طور عمومی گفت که زنان به سمت رنگ هایی مانند بنفش، سبز، قرمز میروند و مردان به سمت قهوه ای، خاکستری و زرد میروند.

 

نکات ضروری انتخاب رنگبندی در ساخت و طراحی سایت

چیزی که مسلم است، این است که رنگ ها هرکدام اثری خاص را بر روی ما میگذارند. این رنگ ها، در تولید محتوای سایت هم همان تاثیر را میگذارند. کاری که طراح سایت باید انجام دهد، این است که مقداری تاثیر رنگ ها را افزایش دهد تا بتواند حس مشتری را کنترل کند. برای انجام این کار نیاز است که نکات زیر را دانست و از آنها دریغ نکرد.

 

۱- تعریف رنگ متن طراحی سایت

نکته ای که حائز اهمیت است، این است که رنگ سایت تنها سربرگ و بک گراند سایت نیست. رنگ متن از اهمیت بخصوصی برخوردار است. این رنگ باید به گونه ای باشد که به راحتی قابل خواندن باشد و چشم کاربر را اذیت نکند. برای انتخاب رنگ متن سایت نیاز است که با انجام تحقیق و بررسی آن را انتخاب کرد. گاها ممکن است با انتخاب رنگ متن و بک گراندی که با هم کنتراست بالایی دارند، باعث فراری دادن کاربر میشود. رنگ متن و بک گراند مناسب، رنگ هاییست که کنتراست کمی دارند و چشم را اذیت نمیکنند.

خواندن این مقاله  عوامل موثر بر موفقیت فروشگاه اینترنتی خوب

 

۲- هماهنگی رنگ سایت در صفحات مختلف سایت

رنگبندی سایت در تمام صفحات باید یکی باشد و از همخوانی لازم برخوردار باشد. اگر چنانچه در هر صفحه از سایت، از رنگ های مختلف استفاده شود، باعث سردرگرمی کاربر و فرار او از سایت میشود. یکی از راه های ایجاد هماهنگی در رنگبندی سایت، استفاده از رنگبندی ثابت در قسمت سر ورقی و پاورقی وبسایت است. این کار باعث هماهنگی در رنگبندی سایت میشود.

 

۳- استفاده از رنگ سازمانی در طراحی وبسایت

برای ایجاد هماهنگی بیشتر و وفاداری بیشتر به رنگ برندتان، از رنگ بندی لوگو برای طراحی سایت استفاده کنید. این کار باعث میشود که رنگ بندی سایت شما، همیشه در ذهن کاربر حک شده و باقی بماند.

 

۴- انتخاب رنگبندی بر اساس فرهنگ هر کشور طراحی سایت

این نکته را از یاد نبرید. در هر فرهنگ یا کشوری، ممکن است رنگ ها با الگوی روانشناسی  متفاوت باشد. برای مثال، در کشور آمریکا، رنگ قرمز و آبی در کنار هم، نماد آن کشور است و در بسیاری از سایت ها، از این ترکیب رنگ استفاده میشود. این ترکیب در این کشور به عنوان یک سمبل پذیرفته شده است. همچنین در کشور چین از رنگ قرمز و سفید استفاده میشود؛ چون آنها برای این رنگ احترام قائلند و برای آنها اهمیت دارد. اگر برای کشور یا منطقه ای خاص سایت طراحی میکنید، بهتر است در مورد فرهنگ آن کشور مطالعاتی داشته باشید.

 

۵- میزان سن کاربران یا مخاطبان سایت شما در رنگبندی سایت

انتخاب رنگ مطابق با سن کاربران، اهمیت زیادی دارد. شما ممکن است یک وبسایتی طراحی کنید که مخاطبان آن کودکان و نوجوانان هستند. رنگبندی چنین وبسایتی، تفاوت زیادی با وبسایت های دیگر مانند وبسایت های خشن دارد. رنگ های تیره انتخاب خوبی برای سایت هایی با مخاطب نوجوان هستند. سایت هایی مانند موسیقی، دانلود فیلم و سایت های تصویر برداری، در این دسته بندی قرار میگیرند. در سایت هایی که مخاطبان آن کودکان هستند، بهتر است از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید تا بیشترین بازخورد را از آن بگیرید.

 

۶- کاربران سایتی که با بیماری کور رنگی مواجه هستند

۱۰ درصد از کاربران اینترنت را کور رنگ ها تشکیل میدهند. کور رنگ ها کسانی هستند که ممکن است یک یا چند رنگ را نتوانند تشخیص دهند. یک وبسایت موفق، وبسایتی است که بتواند طراحی مناسب را از لحاظ رنگبندی انجام دهد و این قشر را در طراحی خود در نظر بگیرد. چنین طراح سایتی میتواند با سلیقه خود و همه جانبه نگری، مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. ابزاری تحت عنوان colorblind filter کمک شایانی به این گروه از مخاطبان وب می‌کند.

 

سخن پایانی در خصوص مقاله روانشناسی رنگ طراحی سایت

رنگ ها تاثیر زیادی در زندگی و رفتار های فرد دارند. شما میتوانید با دانستن روانشناسی رنگ ها، کاربران را مهندسی کنید و تاثیر دلخواه را از کاربران بگیرید.

در صورت تمایل، سایر مقالات را مطالعه بفرمایید.

موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اهمیت استفاده مناسب از رنگ طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشاوره رایگان و ثبت سفارشات
جهت تماس کارشناسان دالین وب، شماره تماس و بازه زمانی مناسب خود را وارد کنید.

...The Future is Yours